Siç e dimë të gjithë, ka disa zakone që janë absolutisht të këqija për lëkurën tonë dhe që përshpejtojnë procesin e pamëshirshëm të plakjes.

Pas moshës 30 vjeç, në fakt, rrudhat e para fillojnë të shfaqen, por duke mos e mbrojtur lëkurën nga rrezet e diellit, alkooli, pirja e duhanit dhe ngrënia e ushqimeve shumë të yndyrshme do të kemi nevojë për ndihmë para kohe.

Edhe nëse për momentin nuk ka asnjë eliksir të vërtetë të rinisë që mund të fshijë vitet që kalojnë si me magji, ka ende disa ilaçe që sigurisht mund t’i përdorim për të kandiduar për t’u mbrojtur.

Ndërsa acidi hialuronik dhe mbushësit me botox sigurisht që mund të zbutin tiparet e varura të fytyrës, tërhiqen aty-këtu dhe t’i japin më shumë harmoni fytyrës, një pjesë specifike e trupit gjithsesi plaket: le të flasim për duart që përdorim për të ngrënë, për të folur në telefon, për të shkruar tastierë dhe që dezinfektojmë me xhel.

Lëkura e duarve përveç të paturit të thonjve të rregullt dhe të lakuar është shumë e hollë dhe për këtë arsye ajo i nënshtrohet tharjes para fytyrës: për të mos thënë që nuk i mbrojmë duart nga efektet negative të rrezeve ultravjollcë, përveçse kur shkojmë në det dhe i lyejmë me pak krem.

Përveç kësaj, me rritjen e moshës, ato njolla të errëta anti-estetike shfaqen për shkak të akumulimit të melaninës që zbulojnë për të gjithë se nuk jemi më në kulmin e jetës.

Së fundi, një faktor tjetër që duhet të na bëjë të kujdesemi për bukurinë e gjymtyrëve të sipërme është se xheli dezinfektues që përdorim prej dy vitesh ka një veprim tharjeje në nivelin epitelial: hidratimi i dobët i trupit korrespondon me një prani të pakët të kolagjenit dhe elastinës dhe për këtë arsye qelizat plaken më herët.

Si mund t’i kthehemi duarve të buta dhe të hidratuara në mënyrë perfekte dhe me 10 vite më pak? Falë vajit të kokosit: është një përbërës i përdorur gjerësisht në kozmetikë por edhe në gatim dhe mund të blihet online ose në supermarkete për disa euro.

“Hilja” e ekspertëve është të bëni një kompresë me vaj kokosi organik duke i mbuluar duart me doreza gjatë gjithë natës: në këtë mënyrë substancat shumë ushqyese do të depërtojnë thellë dhe rezultatet do të duken menjëherë.

Për një veprim masiv dhe më të rëndësishëm, është e nevojshme të ndërhyhet me laser për trajtimin e njollave, me manikyr çdo muaj dhe mos harroni të mbani hidratimin e lartë.