Fitorja e Anglisë në finalen e Euro 2022 ndaj Gjermanisë u ndoq nga një audiencë më e lartë televizive e BBC One prej 17.4 milionë, duke e bërë atë ndeshjen më të shikuar të futbollit për femra në televizionin në Mbretërinë e Bashkuar.

Fitorja 2-1 në kohën shtesë është gjithashtu programi më i shikuar në MB deri më tani në 2022. Kishte 5.9 milionë transmetime të tjera të lojës në iPlayer të BBC-së dhe në uebsajtin dhe aplikacionin e BBC Sport. Një turmë rekord prej 87,192 e ndoqi ndeshjen në stadiumin Wembley.

Ella Toone dhe Chloe Kelly shënuan golat ndërsa luaneshat i dhanë Anglisë një fitore të parë në një turne të madh ndërkombëtar që nga triumfi i Kupës së Botës për meshkuj të vitit 1966.

“Ne jemi jashtëzakonisht krenarë që kemi kampionuar futbollin e femrave dhe jemi të emocionuar që mundëm të sjellim një moment kaq të veçantë sportiv për publikun”, tha drejtori i përgjithshëm i BBC, Tim Davie.

“Kjo ishte ndeshja më e shikuar e futbollit për femra në televizionin e Mbretërisë së Bashkuar e të gjitha kohërave dhe programi më i shikuar në vitin 2022 deri më tani – dhe meriton. Të gjithë në BBC janë të kënaqur me fitoren dhe janë në gjendje ta ndajnë atë me publikun .”

Programi i mëparshëm më i ndjekur i vitit kishte qenë eventi Party at the Palace, pjesë e festimeve të Jubileut të Platinumit të qershorit, i cili kishte një audiencë maksimale prej 13.4 milion.

Audienca më e lartë e mëparshme televizive për futbollin e femrave në Mbretërinë e Bashkuar ishte 11.7 milionë për humbjen e Anglisë në gjysmëfinalen e Kupës së Botës nga Shtetet e Bashkuara në 2019.

Luaneshat do të festojnë triumfin e tyre në një festë të tifozëve në Trafalgar Square, Londër, e cila do të shfaqet në BBC One, BBC iPlayer dhe faqen e internetit të BBC Sport nga 1235 BST.

Finalja e vitit të kaluar në Euro 2020 mes Anglisë dhe Italisë në Wembley, e cila u transmetua në BBC dhe ITV, arriti kulmin në 30.95 milionë shikues me një mesatare prej 29.85 milionë shikues. Ky ishte audienca më e lartë televizive që nga funerali i Dianës, Princeshës së Uellsit në 1997…