E dini, për t’u zgjuar të freskët dhe energjikë duhet të keni fjetur mirë gjatë natës. Megjithatë, për fat të keq, ka zakone që ndikojnë negativisht në gjumin tonë. Për shembull të ngrënit shumë vonë ngadalëson tretjen dhe e bën më të vështirë rënien në gjumë. Për të zbuluar se cilat gabime të tjera duhet të shmangni para se të flini, lexoni më poshtë.

1. Përdorimi i pajisjeve teknologjike
Përdorimi i smartfonit, tabletit ose kompjuterit tuaj në shtrat para se të flini mund të jetë i dëmshëm për gjumin tonë. Sipas disa studimeve, gjumi ynë është më i prekuri nga kjo gjë. Faji qëndron te drita blu e emetuar nga pajisjet, e cila do të favorizonte aktivizimin e qelizave fotoreceptore të syrit, duke frenuar prodhimin e melatoninës. Kjo është arsyeja pse nuk rekomandohet të lundroni në rrjetet sociale para se të flini ose të shikoni filma në kompjuter menjëherë para se të bini në gjumë. Këshilla është të dilni jashtë të paktën 30 minuta para se të shkoni në shtrat.

2. Pijet alkoolike
Pirja e alkoolit para gjumit ndikon negativisht si në cilësinë, ashtu edhe në sasinë e gjumit. Rregulli i përgjithshëm do të ishte të lejoni të kalonin të paktën 3 ose 4 orë pas pijes së fundit (përfshirë edhe kafenë). Pijet alkoolike rrisin sasinë e sheqerit në gjak dhe për rrjedhojë favorizojnë luhatjet e sheqerit në gjak, të cilat lehtësojnë zgjimin gjatë natës. Një kontradiktë duke qenë se pijet alkoolike lehtësojnë procesin e të fjeturit duke krijuar përgjumje, por jo të gjithë e dinë se në vend të kësaj ato përkeqësojnë cilësinë e gjumit. Kjo është arsyeja pse zgjoheni të nesërmen me dhimbje koke. Dëshironi të shijoni një gotë verë? Bëjeni tre orë para gjumit ose kënaquni me një çaj bimor, mundësisht pa sheqer.

3. Ushqime që përmbajnë substanca emocionuese
Po, edhe ushqimi ka një ndikim të madh në gjumin tonë. Të heqësh dorë nga një copë çokollatë pas darkës ndonjëherë na duket e pamundur, paksa si t’i thuash jo kafesë pas një vakti. Megjithatë, konsumimi i tyre pak para se të shkoni në shtrat mund të shqetësojë pushimin tuaj. Jo të gjithë e dinë se, përveç kafesë, çaji dhe kakaoja janë gjithashtu ngacmues natyralë që e bëjnë më të vështirë pushimin. Jo vetëm kaq, edhe ushqimet që janë shumë të yndyrshme dhe të vështira për t’u tretur, si p.sh. ushqimet e skuqura ose ushqimet veçanërisht të kalitura duhet të shmangen nëse dëshironi të flini të qetë. Më mirë të zgjidhni një darkë të lehtë të bazuar në oriz basmati, pulë dhe një çaj bimor tretës me kopër.

4. Fjetja në temperatura shumë të larta
Jo të gjithë e dinë se ndjesia e ngrohtësisë së dritës lehtëson rënien në gjumë. Sipas OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë), temperatura ideale për të mbajtur në dhomën e gjumit duhet të jetë midis 18 dhe 22°C. Prandaj, temperatura përfaqëson një faktor themelor në cilësinë e gjumit tonë. Sipas studimeve, gjumi në një mjedis shumë të nxehtë do të stimulonte zgjimet gjatë natës.

5. Pirja e tepërt e ujit
Gjyshet dhe mjekët e kanë përsëritur miliona herë: “Pini shumë ujë!” Megjithatë pirja e tepërt e ujit ndikon në gjumin tonë. Marrja e tepërt e ujit para se të flini, në fakt do të na detyrojë të ngrihemi natën për të urinuar, duke ndërprerë pjesën tjetër të natës, pas së cilës nuk është gjithmonë e lehtë të kthehemi në gjumë. Pra, ndërsa këshillohet gjithmonë të pini shumë ujë, është mirë që ta bëni këtë gjatë ditës.

Konkluzion
Shmangia e këtyre 5 gabimeve para gjumit do të na ndihmojë të flemë më mirë dhe të zgjohemi më të pushuar. Gjumi i paktë dhe i keq ndikon negativisht në marrëdhëniet me të tjerët, në punën dhe performancat e tjera. Pushimi i mirë nuk është thjesht një kënaqësi, por një domosdoshmëri për trupin dhe mendjen. Pasi të keni lexuar këtë artikull, përpiquni të hiqni qafe zakonet e këqija që nuk kishit menduar se do t’i adoptonit, shkoni në shtrat të qetë, me stomakun plot dhe pa smartphone. Për pjesën tjetër do të mendoni në mëngjes.