Vera, me veshjet famëkeqe të rrobave të banjës, është pas nesh duke folur për formën dhe peshën nuk është vetëm çështje estetike.

Mirëqenia personale, në fakt, është e lidhur ngushtë me një dietë korrekte dhe humbja e peshës është vetëm një nga efektet që përcakton një dietë e ekuilibruar.

Nga ky këndvështrim, ndërhyrja e një eksperti është thelbësore në varësi të pasqyrës klinike të çdo personi. Megjithatë, ka disa ushqime kyçe që janë ilaç autentik për trupin dhe që mund të stimulojnë humbjen e peshës.

Kështu, dietologët këshillojnë t’i mbani gjithmonë në dorë për të pasur furnizim në frigorifer në shtëpi sa herë që është e nevojshme. Përbërësi i parë që nuk duhet të mungojë janë boronica, ndër frutat më të pasura me antioksidantë të dobishëm.

Me pak kalori dhe super të shëndetshme, boronicat përmbajnë gjithashtu shumë fibra që ju ndihmojnë të mbani të ngopur në mënyrë që të mund të kufizoni rrezikun e ushqimeve jo të shëndetshme midis vakteve.

Mund t’i shijoni të thjeshta ose me kos ose edhe t’i ngrohni për disa sekonda në mikrovalë. Ushqimi i dytë është tërshëra ose bollguri, opsioni perfekt për mëngjes pasi është i pasur me fibra dhe përgatitet shpejt me qumësht ose ujë dhe me shtimin e frutave ose arrave të freskëta.

Dhe arrat janë një tjetër nga ushqimet që duhen mbajtur në dorë: ato ngopin dhe përmbajnë proteina, yndyrna të shëndetshme dhe fibra. Falë omega-3, ato janë aleatë në humbjen e peshës dhe ndihmojnë për të mbajtur zemrën tonë të shëndetshme.

Është gjithashtu mirë që të keni një shumëllojshmëri të perimeve të ngrira në frigorifer, të shkëlqyera për t’i sjellë në tryezë kur keni pak kohë në dispozicion, por nuk doni të hiqni dorë nga një pjatë e shëndetshme.

Në top pesëshen e ushqimeve që nuk mund të mungojnë në kuzhinë është edhe salmoni, qoftë i freskët apo i ngrirë. Përfitimet e tij, në fakt, janë të shumta falë acideve yndyrore dhe proteinave që e bëjnë atë të vlefshëm edhe kur dëshironi të humbni peshë.