Kujdesi ndaj të ushqyerit duhet të shkojë paralelisht me aktivitetin fizik për të marrë rezultatet më të mira në trupin tonë. Krahas stërvitjes së synuar për të përmirësuar pikat kritike, në fakt, është mirë që çdo përpjekje në palestër ta shoqërojmë me një zgjedhje të përshtatshme kur jemi në tavolinë.

Dhe, sipas ekspertëve, ka disa ushqime që duhen shmangur absolutisht dhe të tjera, në vend të kësaj, që mund të mbështesin humbjen e peshës duke lehtësuar procesin.

Ky është rasti, për shembull, me disa ushqime që, plus të tjera, ndihmojnë në shkrirjen e yndyrës që grumbullohet rreth belit, një nga më të fshehtat për t’u eliminuar. Por nëse ushqimi i parë që djeg yndyrë që mendohet zakonisht është ananasi, atëherë ky është një mit i rremë.

Ky frut, në fakt, nuk është ndër nëntë më të mirat që ndihmojnë në hollimin e barkut dhe ijëve. Le të shohim, pra, çfarë nuk duhet të mungojë në dietë për të humbur akumulimet e bezdisshme dhjamore në jetë.

Le të fillojmë me frutat e kuqe, nga të cilat shumë studime tani konfirmojnë efektivitetin e shkrirjes së yndyrës: dritë jeshile, pra, për çdo gjë që është e kuqe ose e kuqërremtë si luleshtrydhet, mjedrat, rrush pa fara e kuqe, shalqiri, qershitë, mollët e zonjës rozë, kumbullat dhe pjeshkat.

Drithërat integrale janë gjithashtu të shkëlqyera, falë marrjes së fibrave, ato i japin trupit energjinë e duhur dhe mbështesin masën e dobët të muskujve.

Fibrat e dobishme janë ato që përmbahen në fasulet, thjerrëzat, tërshërën, quinoa dhe orizin kafe që luftojnë kortizolin dhe rregullojnë prodhimin e insulinës.

Në listën e ushqimeve të përditshme është më mirë të shtoni edhe vezët, një burim i çmuar i vitaminës B dhe kolinës nga e cila membranat qelizore marrin energji.

Erëzat, barishtet dhe të gjitha aromat janë gjithashtu një përbërës i dobishëm për përmirësimin e gjendjes fizike, ndërkohë që pakëson shtimin e kripës.

Dhe ne përfundojmë me atë që mund të duket si një mëkat i grykësisë, por nuk është: çokollata e zezë. Përfitimet nga kjo (mundësisht ai me 70% kakao ose më shumë) janë të shumta përderisa nuk e teproni me sasitë.