Me mijëra tendenca të reja diete që shfaqen çdo ditë, vjen një nga TikTok që po bën xhiron e botës dhe që duket se i mahnit përdoruesit me rezultatet që premton të arrijë.

Gjithçka që njerëzit duhet të bëjnë është të pinë kafe dhe limon – ky kombinim do të kishte efekte të mrekullueshme në trup dhe do të na bënte të humbim peshë shpejt.

Por sa e vërtetë dhe efektive është kjo prirje krejt e re? Ekspertët shpjeguan se si të dy komponentët mund të rrisin metabolizmin:

limoni pastron trupin tonë, eliminon mbeturinat dhe rregullon aktivitetin e zorrëve, ndërsa kafeja vepron si një ngacmues dhe është një nga substancat termogjene, domethënë janë në gjendje të djegin më shumë kalori.

Në letër, pra, pirja e kafesë me shtimin e limonit do të ishte një lëvizje e shkëlqyer kundër kilogramëve të tepërt, por në praktikë kombinimi u refuzua plotësisht nga ekspertë të ndryshëm të ushqyerjes dhe dietave.

Disa njerëz thanë: “Shtimi i limonit në kafe nuk do të nxisë humbjen e peshës, ashtu si pirja e ujit me limon ka ndikim minimal në peshën trupore” dhe të cilët shtuan se “ideja se kombinimi i kafesë dhe lëngut të limonit krijon një eliksir që djeg yndyrë është e rreme.

“Edhe pse çdo komponent mund të ketë përfitimet e veta shëndetësore, nuk ka asnjë provë shkencore që të tregojë se kombinimi i të dyjave do të nxiste humbjen e peshës”.

Jeni të zhgënjyer nga këto fjalë? Mos u dëshpëroni: pirja e ujit dhe limonit është ende një mënyrë e vlefshme për të qëndruar të hidratuar – duke zëvendësuar kështu pijet më kalorike dhe me sheqer -, mbusheni me vitaminë C dhe ndiheni më të ngopur.

Nëse as uji dhe limoni nuk ndihmojnë në zhdukjen e yndyrës në trup, sigurisht që është i mirë si për metabolizmin, ashtu edhe për shkak se mund të na bëjë të ndihemi më të ngopur… Dhe pastaj është mirë, gjë që sigurisht nuk mund të thuhet për kafenë me limon!