Edhe pse javët e fundit presidenti i Interit, Steven Zhang ka kundërshtuar transferimin e shumëkërkuar të trajnerit Simone Inzaghi (Acerbi nga Lazio) negociatat gjithsesi kanë qenë të suksesshme.

Lazio dhe Inter kanë gjetur marrëveshje për mbrojtësin e lindur në vitin 1988 në bazë të formulës së huazimit të thatë. Presioni i trajnerit Simone Inzaghi ishte vendimtar për suksesin e negociatave.

Trajneri i Interit ka punuar tashmë me Acerbin në kohën e Lazios dhe mbrojtësi tashmë i njeh në mënyrë të përsosur konceptet e tij të lojës bazuar në një futboll proaktiv në të cilin mbrojtësi nuk kufizohet vetëm në mbrojtje, por duhet të ketë edhe një prirje të shkëlqyer sulmuese dhe një sens të shkëlqyer pozicionimi. .

Presidenti i Interit nuk kishte ndërmend të rriste sërish pagën dhe nuk donte të nënshkruante me një mbrojtës 34-vjeçar. Megjithatë, pas një sërë bisedimesh me trajnerin, Zhang vendosi të bëjë këtë përpjekje të mëtejshme ekonomike për të përforcuar sërish skuadrën e tij të Interit.

Vendimtar ishte edhe Marotta ne kete tratative. Diten e fundit te merkatos, ai arriti te largonte dy futbolliste me rroga te uleta ne menyre qe rroga e Acerbit te peshonte sa me pak te buxheti dhe Zhang eshte bindur!