Manchester United ka një yll të ri që po i çmend të gjithë. Nuk është një futbollist, por një futbolliste. Kush është ajo? Adriana Kristina Leon ka lindur në Mississauga më 2 tetor 1992. Çfarë bën ajo? Ajo është një futbolliste kanadez, një mesfushore sulmues e kombëtares kanadeze.

Historia e saj

Adriana Leon pasi ndërthuri fillimisht në karrierën e saj pjesëmarrjen e saj në kampionatin kanadeze të futbollit për femra, veshur me fanellën e Toronto Lady Lynx, me atë në kampionatet universitare kanadeze dhe amerikane, që nga viti 2013 ka zbritur në rangun profesionist duke luajtur në Kampionatin Kombëtare të Futbollit për Femra.

Gjithashtu në vitin 2013, ajo nënshkroi një kontratë me Chicago Red Stars duke luajtur, përsëri në NWSL deri në nëntor 2015 me ekipin e Çikagos, duke u transferuar në Western New York Flash dhe duke qëndruar me klubin Buffalo deri vitin e ardhshëm.

Lëvizja në Europë

Në shtator 2016, ajo vendosi të transferohej në Europë, duke gjetur një marrëveshje me Cyrihun për të luajtur në kampionatin zviceran në Kampionatin Kombëtare A dhe ku pati mundësinë të merrte pjesë në edicionin 2016-2017 të Champions League-s për femra, ku në fazat eliminatore ajo vulosi një tregolësh në ndeshjen e fituar 6-0 ndaj austriakeve të Sturm Graz.

Kombëtarja

Në dhjetor 2012, ajo u thirr në ekipin kombëtar dhe u përfshi në listën e edicionit të vitit 2013 të Turneut të Katër Kombeve, e zhvilluar në Kinë, ku bëri debutimin e saj më 12 janar 2013, duke shënuar golin e fitores 1-0 ndaj kundërshtarëve të kombëtares kineze.

Transferimi te Manchester United

Gjatë kësaj vere ajo u transferua te Manchester United nga West Ham.

Përveç në fushë, Adriana Leon po i bën njerëzit të flasin për bukurinë e saj jashtë fushës.