Nga Claudio Nassi

Mes shumë gjërave që nuk kuptoj, rotacioni. E di që në një moment të caktuar të kampionatit, kur zgjaten periudhat e rikuperimit dhe vjen vapa, është i nevojshëm rotacioni në formacion, por në gusht dhe shtator duket i tepruar. Refreni është i zakonshmi: janë shumë tri ndeshje në shtatë ditë.

Por strategët e pankinës e dinë që ndeshjet nuk zgjasin 60 minuta reale. Një statistikë e Casarin kujton se ka 100 ndërprerje në ndeshje, ka 15 minuta pushim mes dy pjesëve dhe se me topin në këmbë lojtarët simulojnë, shtrihen në fushë, vonojnë lojën sipas oreksit.

Nëse shoh Milanin të revolucionarizojë ekipin me Sassuolo-n dhe të barazojë 0-0, pyes pse. Është e kotë të përpiqesh të ndreqësh gjithçka 30 minuta nga fundi. Jo gjithmonë ke sukses. Në fakt, do të them më shumë. Nëse Berardi nuk humbiste penalltinë ose, nëse preferoni, nëse Maignan nuk e priste atë, kuqezinjtë do të ishin mundur 1-0. Tani është derbi në derë.

Duke ditur edhe rëndësinë e tij, nuk mendoj se 60 minuta në këmbë, dy muaj nga fillimi i sezonit, kanë një ndikim vendimtar, nisur nga arsyet. Më kujtohet një intervistë e Mihajlovic, Cragnotti dhe Eriksonit të Lazios. Kur trajneri e la jashtë futbollistin serb, duke pasur parasysh skuadrën prej 26 lojtarësh cilësorë, ai nuk e pranoi. Ai gjithmonë donte të luante.

Pra, Cristiano Ronaldo, Messi dhe shumë të tjerë nuk duan pushim. Nuk është rasti që t’u jepet “sop” atyre, përndryshe do të krijonin probleme. Nga ana tjetër, Inzaghi u detyrua të përballet me çdo masë paraprake ndaj Cremonese, sepse vinte nga disfata e zjarrtë me Lazion. Por edhe trajneri i ekipit më të fortë bëri diçka që më la të hutuar.

Zëvendësimin e Calhanoglu me Gagliardinin nuk e kam kuptuar që në fillim. Mirë, ai donte ta ruante turkun për kundërshtarin më të forte në derbi, Milinkoviçin. Por me një potencial të tillë, me parashikimin e të gjithëve në favor, a nuk xhiron respekt të tepruar ndaj kundërshtarit, si dhe kushtëzimin tuaj?

Tash e tutje, Inzaghi është i kujdesshëm që të mos gabojë që në fillim, pasi jo gjithmonë i bën në mes të lojës zëvendësimet. Prandaj besoj se trajnerët nuk e meritojnë një shpërblim të tillë, edhe nëse bëjnë punën më të vështirë në botë.