Me kalimin e moshës, shumë gra shqetësohen për shfaqjen e rrudhave të para, kundër të cilave fillojnë një luftë që është shumë e vështirë për t’u fituar.

Në treg ka një numër të madh kremrash kundër rrudhave me një sërë përbërësish, por nëse natyrshëm jeni skeptik për efektivitetin e tyre real, ndoshta duhet ta ktheni vëmendjen te ilaçet e vjetra të përdorura nga gjyshet tona.

Gratë e së kaluarës, në fakt, e gjetën veten duke luftuar të njëjtat beteja si tonat, vetëm në kohën kur përdoreshin armë të ndryshme (por jo më pak efektive!).

Disa substanca natyrale si mjalti ose majaja e birrës mund të provojnë të jenë aleatë shumë të vlefshëm në luftën kundër shenjave të plakjes në fytyrë. Këtu janë të gjitha produktet për t’u kujdesur.

Një nga mjetet juridike klasike që mund ta dini tashmë është mjalti. Ekspertët rekomandojnë përgatitjen e një maske për fytyrën me bazë mjalti, pak limon dhe vaj luledielli çdo dy javë.

Maska duhet të lihet më pas për rreth 30 minuta. Për më tepër, një zakon i mirë është të pini një gotë të mirë me ujë, limon dhe një lugë çaji mjaltë çdo mëngjes për të pastruar trupin.

Edhe uji i trëndafilit i përzier me vaj argani mund të relaksojë shumë fytyrën tuaj dhe të tonifikojë lëkurën, duke i dhënë asaj më shumë shkëlqim. Zhyt një peshqir në këtë ujë dhe më pas fshije butësisht fytyrën.

Për të luftuar lëkurën e lodhur, një maskë e bazuar në maja birre, gjysmë gote kos të thjeshtë dhe lëng molle mund t’i kthejë tonin lëkurës tuaj.

Niseshteja e orizit është gjithashtu shumë e mirë, pasi mund t’i japë lëkurës më shumë elasticitet. Ne ju rekomandojmë të blini niseshtenë më të pastër dhe ta aplikoni pak në mëngjes në fytyrë, duke e tretur në duar me ujë të nxehtë.

Një ilaç shumë i lirë, por që mund të ketë shumë efekte të dobishme në planin afatgjatë. Për më tepër, për të hidratuar lëkurën, përdorni gjithmonë një krem ​​natyral me bazë aloe vera: ndihmon për të qetësuar lëkurën dhe për ta bërë atë më elastike.

Një këshillë e fundit është të shmangni marrjen e tepërt të diellit: rrezet ultravjollcë mund të jenë shumë të rrezikshme për lëkurën dhe mund të shkaktojnë “plakje” të parakohshme.