Argjentina ka pezulluar të gjitha ndeshjet e futbollit me efekt të menjëhershëm pas një atentati tronditës ndaj zëvendëspresidentes të vendit.

Cristina Fernandez de Kirchner ishte subjekt i një atentati të dështuar të enjten, që ka tronditur të gjithë botën. Pas atentatit të dështuar, Presidenti Alberto Fernandez e shpalli të premten festë kombëtare në mënyrë që të gjitha partitë politike të mund të shprehnin mbështetjen e tyre për Fernandez de Kirchner.

Dhe Federata Argjentinase e Futbollit ka treguar solidaritet me zv/presidenten duke shtyrë orarin e ndeshjeve të tyre.

Në një deklaratë thuhej: “Shoqata e Futbollit të Argjentinës shpreh indinjatën e saj më të fortë për atë që ndodhi me zv/presidenten Cristina Fernandez de Kirchner. Ne i bëjmë thirrje shoqërisë në tërësi, duke paralajmëruar se dhuna e çdo lloji nuk është kurrë zgjidhja”.

Ndeshjet e së premtes në Primera Division janë shtyrë për shkak të pezullimit të kampionatit. Patronato-Union, Rosario Central kundër Talleres dhe Lanus-Tigre do të duhet të riprogramohen për shkak të pezullimit të kampionatit. Ndeshjet në divizionin e tretë të rajonalizuar të Argjentinës, kampionatin e femrave dhe ligën rezervë janë shtyrë gjithashtu.

Një 35-vjeçar është arrestuar në lidhje me atentatin në tentativë. Pamjet kapën burrin duke drejtuar një pistoletë të mbushur në fytyrën e Fernandez de Kirchner ndërsa ajo mbërriti në shtëpi në lagjen Recoleta.

Burri – i cili arriti të dilte nga turma – tërhoqi këmbëzën, por arma ngeci, duke e shpëtuar zëvendëspresidentin nga vdekja pothuajse e sigurt.

Presidenti Fernandez tha: “Ne mund të mos pajtohemi, mund të kemi mosmarrëveshje të thella, por gjuha e urrejtjes nuk mund të ndodhë sepse ajo ngjall dhunë dhe nuk ka asnjë shans që dhuna të bashkëjetojë me demokracinë”.

Fernandez de Kirchner nuk e ka komentuar ende atentatin, i cili erdhi mes akuzave për korrupsion. Ajo akuzohet për dhënie me mashtrim të kontratave të punëve publike dhe mashtrim të shtetit në Patagoni ndërsa ishte presidente midis 2007 dhe 2015.