Një ari i vogël është “dehur” në një park natyror në Turqi. I shpëtuar menjëherë nga rojet e parkut kombëtar dhe veterinerët, këlyshi u shpëtua nga helmimi i keq.

Grykësia, tipar tipik i kësaj specie, i ka bërë një shaka të keqe kafshës që bënte një festë me një substancë të shijshme të ngjashme me mjaltin, por me efekte krejtësisht të ndryshme nga nektari i bletëve, nëse gëlltitet në sasi të mëdha. Pamjet e ariut të dehur dhe të shpëtimit janë kapur në një video që u bë virale.

Videoja e ariut të dehur

Videoja tregon këlyshin e ariut të ngarkuar në pjesën e pasme të një kamioni. Çfarë ndodhi me ekzemplarin e vogël që u deh?

Në imazhe, ariu lëkundet dhe nuk mund të ngrihet, rrëzohet dhe ka të njëjtat lëvizje si një person i dehur. Ai u tund dhe rënkoi teksa ishte ulur në bark në pjesën e pasme të makinës.

I hutuar dhe duke marrë frymë rëndë, ai u mor nga një ekip shpëtimi në provincën Duzce në Turqinë veriperëndimore.

Çfarë ndodhi me ariun e dehur

Këlyshi praktikisht ka marrë ilaçe të një substance të ngjashme me mjaltin, por me efekte shumë të ndryshme. Kafsha hëngri një substancë nga rododendroni dhe më pas u ndje i sëmurë.

Dehja është për shkak të atij që në turqisht quhet “mjaltë i çmendur” ose “deli bal”, i cili është një lloj mjalti që mund të ketë efekte halucinogjene.

Në fakt, Deli Bal ka qenë gjithashtu pjesë e mjekësisë tradicionale për mijëvjeçarë dhe përdoret shpesh për të lehtësuar dhimbjen dhe stresin, për të trajtuar hipertensionin, çrregullimet e stomakut, ankthin dhe migrenën.

Përbërësi aktiv është grayanotoksina. Një lugë çaji me këtë lloj mjalti prodhon një ndjesi të butë, qetësuese dhe euforike, e cila rrit ndjenjën e përgjithshme të kënaqësisë dhe relaksimit.

Megjithatë, ariu gëlltiti një sasi të tepërt të tij dhe u shpëtua nga veterinerët që e trajtuan dhe kafsha duhet të shërohet dhe të mund të kthehet në pyll për disa ditë. Ndërkohë, Ministria turke e Bujqësisë ka ftuar qytetarët në Twitter që të gjejnë një emër për ariun.