Antonio Cassano ka diçka për të gjithë, pa asnjë dallim. Pa hezitim. Pa censure, si gjithmonë. Habla Antonio është formati që ai shpiku për të folur për futbollin dhe për të bërë opinione përtej mbylljes së Bobo TV.

Në faqen e tij në Instagram ai ndan reflektime që duken si përgjigje jashtë ekranit. Pas tij ai ka një leckë të errët, ai është ulur në një stol. Qëndrimi është pak i sikletshëm, të jep përshtypjen e studentit që është përballë tavolinës për marrjen në pyetje dhe fillon me një temë të zgjedhur prej tij. Por nga ajo ndenjëse ai lëkundet majtas e djathtas.

Bardhezinjte kanë shitur brazilianin Arthur në formë huazimi te Liverpool, një operacion i komentuar negativisht nga ish-lojtari. Në këtë rast, Juventus dhe Massimiliano Allegri janë objektivi i konsideratave të Cassanos.

Loja e bardhezinjve që i duket pak “shpejt dhe keq”, vështirësia e trajnerit në gjetjen e zgjidhjeve alternative, identiteti taktik i karakterizuar nga pragmatizmi ekstrem, rezultati para së gjithash sepse të marrësh pikë është më mirë se të jesh i bukur: asgjë nuk e shpëton Cassanon në kritika.

Një zgjedhje që ish-talenti i Bari Vecchias e konsideron të papranueshme, të pakonceptueshme. “Nuk e ka marrë në konsideratë, për të nuk ka qenë lojtar”, shton dozën duke ngritur kundërshtime ndaj trajnerit dhe e vë në dritën e Jurgen Klopp, “një nga më të mirët në historinë e futbollit”. .

Kuptimi është i qartë: a është e mundur që një klub si Liverpooli dhe menaxheri i tyre të jenë aq të çmendur sa të marrin brazilianin? A mundet që në Itali, në Serinë A, në Torino të mos kishte vend për të? Dhe përfundon me një reflektim të hidhur dhe shumë efektiv:

“Në këtë vend njerëzish të paaftë dhe mediokër, bejne mire të fillojmë të shihen në pasqyrë dhe të pështyhen në sy…”. Por thotë se nuk e ka me Juventusin dhe as me Massimiliano Allegrin.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Antonio Cassano (@antoniocassano)