Liverpool ofroi mbrojtësin e majtë Kostas Tsimikas te Juventusi si pjesë e marrëveshjes që sjell Arthur Melo në Anfield, por bardhezinjtë nuk ishin të interesuar. Sipas ekspertit të transferimeve të Sportitalia, Alfredo Pedullà, propozimi i huazimit të thatë është bërë nga drejtuesit e Liverpool në ditën e fundit të transferimit.

Arthur po shkon drejt Anfield në një huazim të thatë me Liverpool që thuhet se mbulon pagën e tij të plotë. Tsimikas është një reprezentues grek 26-vjeçar, i cili u transferua nga Olimpiacos për 13 milionë euro në verën e vitit 2020.

Ai ka bërë katër paraqitje në Premier League këtë sezon, duke dhënë dy asistime, pavarësisht se ishte në fushë vetëm për 72 minuta. Juventusit i janë ofruar disa mbrojtës të majtë gjatë verës, por Max Allegri ka vendosur se nuk ka nevojë për mbulim të mëtejshëm në atë zonë të ekipit.

Ai ka Mattia De Sciglio dhe Alex Sandro për atë rol, me Danilo dhe Juan Cuadrado të disponueshëm në krahun e djathtë. Juve ka një skuadër U-23 që luan në Serinë C, por lojtarët mund të sillen prej andej në çdo moment për futbollin e Serisë A ose Champions League.