Dashuria e babait për fëmijët është zakonisht shumë e fortë, por mund të shfaqet në mënyra të pazakonta. Merrni historinë e një burri 60-vjeçar nga Logroño, Spanjë, i cili bëri përpjekje të mëdha për t’u siguruar që djali i tij i dehur të mos hipte pas timonit të BMW-së së tij të zezë dhe të shkaktonte një tragjedi.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, spanjolli mori një vendim drastik. Në fakt, ai ka vandalizuar mjetin, duke thyer xhamat dhe shkatërruar karrocerinë metalike me kazmë. Gjithçka nisi kur policia lokale mori telefonata për një burrë që kishte vandalizuar një automjet të parkuar në një rrugë publike në Logroño, duke e shkatërruar atë me një kazmë.

Një makinë policie që po shkonte në vendin e përplasjes vuri re një furgon të bardhë që po largohej nga vendi i ngjarjes dhe arriti ta tërhiqte atë. Brenda ishin një burrë dhe një pasagjer i ri dukshëm i dehur.

Nga marrja në pyetje e dy të dyshuarve, policia mësoi se nuk ishte një keqbërës, përkundrazi. Dyshja ishin babë e bir dhe përgjegjës për vandalizmin ishte më i madhi. BMW-ja e gjorë, nga ana tjetër, ishte e djalit të dehur.

60-vjeçari ka shpjeguar se është përpjekur të bindë djalin e tij që të mos ngasë i dehur, por pa rezultat. Nga frika se mund të shkaktonte një aksident të rëndë, ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të sigurohej se nuk kishte një makinë për të vozitur.

Pas një sherri të dhunshëm me djalin e tij, burri dyshohet se ka kapur një kazmë dhe ka filluar të thyejë xhamat e BMW-së, duke shpuar gomat dhe madje duke shpuar karrocën metalike. Pasi mbaruan punën, të dy hipën në furgonin e të moshuarit dhe u larguan kur dëgjuan sirenat e policisë.

Burime policore sqaruan: “Ngjarja ka ndodhur në orët e para të së dielës kur, falë pjesëmarrjes së qytetarëve, agjentët janë njoftuar përmes numrit të urgjencës 092 se një person me kazmë po shkatërronte një automjet të markës BMW që ishte i parkuar në rrugë”.

Nuk është e qartë nëse dy burrat pësuan ndonjë pasojë, duke pasur parasysh arsyen e vandalizmit, por departamenti i policisë Logroño e postoi lajmin në Twitter, i cili menjëherë u bë viral.