Barcelona do të shpresojë të zgjasë serine e pamposhtur në sezonn edhe pse do te udhëtojnë në Andaluzi për të përballur Sevillan në Ramon Sanchez Pizjuan të shtunën. Pas fitoreve të njëpasnjëshme ndaj Real Sociedad dhe Real Valladolid, katalanasit do të synojnë të sigurojnë një tjetër fitore dhe të vazhdojnë presionin ndaj rivalëve Real Madrid që janë në krye të renditjes në La Liga.

Duke parë ndeshjen përpara, menaxheri Xavi Hernandez foli për sfidën që Sevilla do t’i paraqesë skuadrës së tij Barcelonës të shtunën, duke thënë: “Nesër kemi një ndeshje të vështirë kundër Sevillas, e dimë se sa e vështirë është të fitosh në stadiumin e tyre.

Lopetegui e menaxhon mirë ekipin e tij. Mendoj se fillimi i tyre i sezonit nuk ishte i drejtë, ata mund të kishin fituar më shumë pikë. Ne do të përpiqemi të luajmë filozofinë tonë dhe të kontrollojmë topin.”

Kur u pyet nëse ishte i kënaqur me merkaton, ai u përgjigj: “Ndihem rehat tani. Drejtuesit bëri një punë të shkëlqyer. Ne kemi një ekip konkurrues dhe duhet ta dëshmojmë këtë. Qëllimi ynë është të fitojmë të gjithë titujt këtë sezon”.

Në lidhje me atë nëse Jordi Alba ishte i mërzitur për përpjekjet e vona të klubit për ta dërguar atë te Inter në ditën e fundit, Xavi tha: “Alba është një lojtar në skuadrën tonë dhe ai është çelësi i ekipit. Ai padyshim që do të luajë gjatë sezonit, por asnjë lojtar nuk është i sigurt per asgjë.”

Duke vlerësuar merkaton, tha: “Unë mendoj se merkato ishte midis më të mirës dhe mesatares, sepse ne nuk mund të nënshkruanim një lojtar shtesë. Por unë nuk ankohem.”

Kur u pyet për Gerard Pique dhe shtypin negativ që e rrethon për shkak të jetës së tij personale, Xavi u përgjigj: “Pique po stërvit shumë mirë dhe nuk e shoh atë të mërzitur. Mundohem ta mbaj të lumtur.”

Memphis Depay ishte i lidhur me një largim gjatë gjithë verës, por përfundoi duke qëndruar i vendosur pasi nuk kishte lojtarë për të pasi kalimi i tij te Juventus dështoi. Duke folur për holandezin, menaxheri i Barcelonës tha:

“Kam folur me të dy ose tre javë më parë. Ai është një lojtar i lehtë dhe me përvojë të madhe. Ai është një lider natyral, i përkushtuar plotësisht ndaj ekipit. Pjesëmarrja e tij do të varet nga niveli i tij dhe ne si ekip do të vendosim. Kjo vlen për të gjithë lojtarët.”

Duke folur më tej për Alban dhe situatën e tij aktuale, Xavi shtoi: “Unë dua Jordi Alba këtu. Si kapiten dhe për shkak të afinitetit tonë të madh. Në asnjë moment nuk kam menduar se Alba do të largohej nga klubi”.

Mbi afrimet e fundit, Hector Bellerin dhe Marcos Alonso, Xavi tha: “Bellerin është një lojtar që u rrit këtu dhe ai është një profesionist i madh. Mendoj se do të na ndihmojë shumë. Alonso është gjithashtu një lojtar që do të na ndihmojë shumë. Jam i lumtur me ta dhe ne duhej të mbështesim dy mbrojtësit tanë të krahut”.

Duke folur për regjistrimin e Alonso në La Liga, ai tha: “Po, ne jemi optimistë. Jemi të bindur se do të regjistrohet në kohë”. Xavi hezitoi të fliste për Bernardo Silva, nënshkrimi i të cilit Barcelona humbi këtë verë. “Tani nuk mund të flasim për këtë. Tani mund të flasim vetëm për ata që janë këtu te Barça”, tha ai kur u pyet për portugezin.

Trajneri i Barcelonës shprehu gjithashtu trishtimin e tij për humbjen e Pierre-Emerick Aubameyang, i cili iu bashkua Chelseat në ditën e fundit, duke thënë: “Më vjen keq për të gjithë ata që janë larguar, madje disa prej tyre që e kanë ditur që nga maji se do të duhej të largoheshin… Por, veçanërisht Aubën, më vjen shumë keq për të. Auba është një thesar si person”.