Hector Bellerin është në prag të kthimit në klubin e fëmijërisë Barcelona pasi ra dakord të ndërpresë kontratën e tij me Arsenalin. Futbollisti spanjoll ka lindur dhe është rritur në Katalonjë, duke kaluar nëpër akademinë e famshme të Barçës, La Masia, përpara se të bashkohej me Arsenalin si 16-vjeçar.

Dhe 90min kupton se ai është i vendosur të ribashkohet me Barcelonën përpara afatit të transferimit të së enjtes, me Arsenalin që ra dakord të ndërpresë kontratën e tij, e cila kishte më pak se një vit për të përfunduar.

90min raportoi të martën se Barça ende shpresonte të sillte Juan Foyth si mbrojtësin e ri të djathtë, por ata nuk arritën të bien dakord me Villarrealin dhe që atëherë kanë prioritizuar një lëvizje për Bellerin.

27-vjeçari ra në favorin e Mikel Artetës në Emirates Stadium në 2021 dhe e kaloi sezonin e kaluar në huazim në La Liga me Real Betis. Ndërsa Bellerin do të shtojë thellësinë e Blaugranave në krahun e djathtë, opsioni aktual Sergino Dest është në prag të bashkimit me kampionët italianë AC Milan në formë huazimi.

Nënshkrimi i verës Jules Kounde, një qendërmbrojtës natyral, së fundmi është përdorur në atë pozicion. Barcelona tani është e vendosur të sjellë dy mbrojtës të krahut nga klubet londineze në ditën e fundit, me Marcos Alonso pranë finalizimit të një lëvizjeje nga Chelsea. Ish-kapiteni i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang do të shkojë në anën tjetër.

Sipas Fabrizio Romano, Bellerin do te firmose per nje vit te Barcelona pa opsion shtyrje te metejshme. Gati vizitat mjekesore ne Spanje dhe kontrata e tij e perfunduar me Arsenalin tashme.