“Është gjithmonë një emocion i shkëlqyeshëm. Unë tashmë e kam luajtur 3 ose 4 herë këtë ndeshje, por ndjesitë janë gjithmonë të njëjta. Është një ndeshje e madhe dhe nder për ta luajtur”. Fjalë të Alessandro Bastoni, mbrojtës i Interit, në prag të një derbi të Italisë, më të rëndësishëm se kurrë, gjithashtu dhe mbi të gjitha për sa i përket titullit: “Juve ka fituar për shumë vite, por udhëtimi ynë filloi me mbërritjen të trajnerit Conte vitin e kaluar. Duam të rritemi dhe do të përpiqemi t’i vëmë bardhezinjtë në vështirësi. Nuk po shikojmë renditjen, do të përpiqemi të plotësojmë boshllëkun që na ndau prej disa kohësh.

Juve, favorit për titullin? Sigurisht që po, duke pasur parasysh që dominimi i tij ka zgjatur shumë kohë. Si ndalet Cistiano Ronaldo? Ah, nëse do ta dija…! Ne kemi nevojë për punë ekipore kundër një ekipi të fortë, por jemi mirë së bashku dhe vazhdojmë të rritemi. Ndeshje të tilla vendosen nga episodet dhe për momentin shumë po shkojnë kundër nesh. Duke thënë këtë, e kemi ngritur qendrën tonë të gravitetit dhe jemi më agresivë, në mënyrë të pashmangshme japim diçka më shumë”.

Në lidhje me thashethemet për një shitje të klubit, mbrojtësi zikaltër shtoi: “Këto gjëra nuk duhet të na shqetësojnë. Ky është një klub i shkëlqyeshëm, me drejtues shumë të mirë, që do të zgjidhin gjithçka. Thjesht duhet të mendojmë për fushën dhe të bëjmë mirë, qëllimi ynë është vetëm aty. Nëse gjërat shkojnë mirë në fushë, zgjidhet gjithçka tjetër. Ky është pasioni ynë dhe shpresojmë që mesazhi të kalojë te të gjithë”.