Histori të tensionuara mes Interit dhe Milanit para, gjatë dhe pas derbit, një ndeshje e bukur dhe emocionuese që përfundoi me suksesin e kuqezinjve. Një atmosferë shumë e tensionuar, plot tension dhe jo vetëm konkurruese që u pa në fushë gjatë ndeshjes por edhe pak para fillimit.

Protagonistë? Theo Hernandez dhe Hakan Çalhanoğlu, ish-shokët e skuadrës në kohën e ndërhyrjes së kuqezinjve nga turqit dhe sot kundërshtarët. Në fushë, edhe për pozicionet në fushë dhe rolet, nuk pati mundësi reale kontakti mes dy lojtarëve me francezin që dha mbështetjen e tij klasike sidomos në manovrat sulmuese me vertikalizime dhe përshpejtime.

Por ka pasur kontakt – dhe diçka më shumë – para fishkëllimës fillestare. Mundësia erdhi në para ndeshjes, gjatë shkëmbimit klasik te skuadrave të rreshtuara, mes lojtarëve të ndryshëm qe i japin doren ne shenje fair play njeri-tjetrit…

Një episod i shpëtoi shumicës por jo syrit të kujdesshëm tani të telefonave inteligjentë të shpërndarë thuajse kudo dhe që veprojnë si një xham zmadhues i mëtejshëm për gjithçka që ndodh dhe kështu, në derbin postar një video që portretizon Calhanoglu dhe Theo, në një moment më se të dukshëm të tensionit.

Në pamjet shihet fare mirë sesi në momentin e shkëmbimit të prekjes klasike të dorës, Cahlanoglu e ben me të gjithë kundërshtarët por përballë francezit heq krahun dhe nuk i jep përshëndetjen.

Një gjest zemërimi nga ana e Theo-s, i cili me shuplake i bie turkut pas qafës, i cili para se të largohet, e tërheq nga xhaketa e kostumit lojtarin e Milanit. Kështu, vjen një konfrontim i shpejtë verbal mes dy lojtarëve që padyshim kanë më shumë se disa bezdi personale për të zgjidhur, gjë që shkon përtej një antagonizmi të thjeshtë sportiv.

Por çfarë kanë për t’i thënë njëri-tjetrit Cahlanoglu dhe Theo Hernandez para se të fillojnë të luajnë një derbi që më pas do të rezultojë të jetë një ndeshje e jashtëzakonshme plot frymë konkurruese dhe në përgjithësi korrekte? Natyrisht, nga goja e lojtarëve nuk është e qartë se çfarë thonë ata në fushë në San Siro, por është e qartë se është e lehtë të rikthehet kasetë e kujtimeve dhe të gjesh precedentin që e ka ngarkuar këtë helm.

Me siguri mund të mbështetet në atë që ndodhi verën e kaluar, gjatë festimeve të milanezëve për Scudetton e fundit. Koret nisën nga autobusi me lojtarët e Milan në bord, më pas u morën nga turma brohoritëse e kuqezinjve, disa të drejtuara kundër Cahlanoglu.

Një episod i mjerueshëm, rezultat i entuziazmit dhe ekseseve të festës së Scudetto-s, i kombinuar me të tjera që kishin njollosur gëzimin e kuqezinjve si gjesti i papranueshëm i fanellës turke të djegur në Piazza Duomo.

Gjithçka kishte ndezur menjëherë kritika të forta dhe polemika të ashpra, veçanërisht për shkak se pala franceze e Milanos ishte identifikuar në mesin e autorëve të atyre koreve ofenduese. Një fyerje e paharruar nga mesfushori sot te Interi, i cili në rastin e parë ka shfrytëzuar rastin për t’ia kujtuar francezit, duke shprehur gjithë zhgënjimin e tij.

VIDEO E MOMENTIT