Trajneri i Barcelonës, Xavi, paralajmëron lojtarët e tij se Interi ‘punon mirë në mbrojtje dhe fizikisht’ dhe beson se katalanasit duhet të jenë më efektivë në front për të mposhtur Nerazzurrët sonte.

Interi dhe Barcelona takohen në Nou Camp në orën 20:00 me kohën e Mbretërisë së Bashkuar në një ndeshje vendimtare të fazës së grupeve të Champions League. Nerazzurrët fituan 1-0 në San Siro javën e kaluar dhe Xavi pret një reagim nga lojtarët e tij sonte.

“Është një situatë e pakëndshme sepse ne nuk fituam në Mynih dhe Milano, kështu që ne kemi urgjencën për të fituar,” tha ai për Prime Video Italia. “Ne e përballojmë këtë lojë me një mentalitet pozitiv dhe dëshirë për të marrë tre pikë. Ne mund ta fitojmë këtë lojë me ndihmën e tifozëve tanë. Duhet te jemi vullkan”.

“Ne duam të bëjmë një paraqitje të shkëlqyer kundër një skuadre të mirë si Interi,” vazhdoi ai. Ata punojnë shumë në mbrojtje dhe fizikisht, por ne do të përpiqemi të imponojmë lojën tonë dhe të sulmojmë pak më mirë, siç bëmë në 20-30 minutat e fundit në Milano”.

Mbrojtësi i Interit, Denzel Dumfries, ishte me fat që u largua me një lojë mjaft të dukshme me dorë në minutat e fundit të ndeshjes së javës së kaluar në San Siro, e cila ishte vetëm e fundit nga polemikat e shumta të arbitrave në ndeshjet mes Nerazzurrëve dhe Katalanasve.

Interi e kufizoi Barcelonën nga gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve në vitin 2010 pas dy ndeshjeve të diskutueshme dhe përfundimisht ngriti trofeun në Bernabeu, duke mposhtur Bayern Munich 2-0.

José Mourinho ishte në krye të Interit në atë kohë, ndërsa Xavi ishte një nga lojtarët e Pep Guardiolës. “Është një kujtim i keq, ka pasur polemika në të dyja ndeshjet: kartonë të kuq, penallti dhe jashtë loje”, tha ish-mesfushori. “Kam kujtime të këqija sepse nuk arritëm në finale që përfundimisht fitoi Interi, por një gjysmëfinale është gjithmonë një ndeshje shumë intensive”.