Juventusi rihapi garën për titull, duke fituar përplasjen e drejtpërdrejtë kundër Milanit (1-3). Kur të gjithë prisnin Cristiano Ronaldon dhe Dybala, ishte Federico Chiesa, ai që i udhëhoqi bardhezinjtë drejt një suksesi të çmuar në “San Siro”. Nëse argjentinasi ishte autor i një performance të fortë, CR7 mbeti tërësisht në hije, më i izoluar. Protagonist i vogël, pak mundësi në zonë, edhe nëse preku shumë topa.

Fabio Capello, duke folur në “Sky Calcio Club”, dëshironte ta shkundte kampionin portugez, i cili bëri një pushim pas 14 golave ​​të sezonit (shënuesi më i mirë në Serie A): “Pirlo fitoi sot pa Ronaldon. Ishte një nga ndeshjet e tij më të këqija që kur u bashkua me Juventusin. Nuk ishte parë kjo”.

Sidoqoftë, trajneri i Juventusit nuk hoqi dorë nga kampioni i tij absolut deri në bilbilin e trefishtë. Dhe për CR7, pavarësisht nga mungesa e një goli, vlen kënaqësia e një fitoreje që lejon gjithçka të rihapet. Përmes rrjeteve sociale, ai dha këtë mesazh: “Urime djema për një fitore tjetër të rëndësishme! Vazhdojmë kështu”.