Nga rëra e butë e plazhit të Ornos, deri te pamjet e perëndimit të diellit në “Venecia e Vogël”, Mykonos ka shumë për të ofruar, duke përfshirë një vendpushim të ri që e çon privatësinë në një nivel tjetër.

I quajtur “Cali Mykonos”, resorti u hap këtë javë në fshatin bregdetar të Kalafati. Prona, e vendosur mbi plazhin e saj privat, ka gjithsej 40 suita dhe vila luksoze.

Përveç pamjeve mahnitëse të detit Egje, prona ofron kuzhinë të përgatitur nga Lefteris Lazarou, shefi i restorantit të parë të Greqisë. Mund të organizoni edhe një qira jahti përmes shërbimit të portierit të hotelit. Dhe kjo është vetëm maja e ajsbergut.

Menaxheri i hotelit, Kyriakos Mourkakaos, një njujorkez me origjinë greke, filloi të punonte në hotel gjashtë vite më parë, kur kuptoi se amerikanët e shihnin Mykonosin si një destinacion për t’u vizituar. Rezultati është një çështje familjare: vëllai i tij, Othon Mourkakos, është një bashkëthemelues.

“Ne donim të krijonim një “vend arratisje”, ku mysafirët mund të përjetojnë jetën diku tjetër, me sharmin e kulturës dhe traditës, të ndërgjegjshëm për një të ardhme të qëndrueshme”, tha Othon në një deklaratë.

“Prandaj, strukturat e pronës janë krijuar kryesisht nga materiale me burim lokal, dhe madje ka sistemin e vet të ujit të vetëqëndrueshëm, i cili shmang tendosjen e furnizimit me ujë lokal të ishullit”, u shpreh Othon.

Akomodimet variojnë nga suita luksoze deri tek Villa Calliope me tre dhoma gjumi. Secili përmban hapësirën e tij të jashtme që përfshin një tarracë të gjerë, një pishinë private me ujë të kripur dhe pamje të mrekullueshme të detit.

Një vilë me pesë dhoma gjumi së shpejti do të bëhet e disponueshme në “fazën e dytë” të ofertave të resortit. Përveç kuzhinës së frymëzuar në vend, ka edhe një bar sushi pranë pishinës së pafundësisë 423 këmbësh me ujë të kripur, e cila vepron si vendi i përsosur për të rrëmbyer dritën.

Për pak lëvizje, resorti ka bashkëpunuar me studion e fitnesit me bazë në Athinë, Athlesis, për të ofruar pilates personale dhe në grup, yoga, seanca trajnimi pranë pishinës dhe një palestër moderne. Ju gjithashtu mund të rezervoni një fytyrë, masazh ose pastrim në dhomë.

Por më e mira nga të gjitha, Cali zotëron një flotë jahtesh që mund t’i rezervoni për qira private në ishujt fqinjë. Nëse preferoni të udhëtoni me ajër dhe jo me det, portieri i tij mund të rezervojë një turne me helikopter. Sigurisht, ju gjithmonë mund t’i bëni të dyja.