Ka shumë dhe ushqime të ndryshme që nuk duhen dhënë për qentë tanë dhe është e rëndësishme të informohemi për të mos u përballur me sëmundje të papritura dhe në disa raste të rënda.

Do të duhej një libër i tërë për të përshkruar gjithçka që duhet shmangur, ndaj le të përpiqemi t’i grupojmë ushqimet në kategori.

Ushqimet e ëmbla

Kur na vjen dëshira për pak sheqer për të gjallëruar ditën tonë, duhet menjëherë të mendojmë se nuk është e njëjta gjë për qenin tonë.

Sa herë pronarët i ofrojnë shokut të tyre një biskotë dhe kjo praktikë përsëritet me kalimin e kohës me qëllimin për t’i dhënë atij një përkëdhelje.

Në të vërtetë, qeni vlerëson shijen e ëmbëlsirave, por organizmi i tij shumë më pak. Me kalimin e kohës, sheqernat mund të shkaktojnë sëmundje dentare, diabet dhe mosfunksionime të tjera metabolike.

Përveç kësaj, shumica e ëmbëlsirave mund të përmbajnë laktozë, një substancë që tretet dobët nga qeni duke shkaktuar probleme në traktin gastrointestinal, dhe ksilitol, i përdorur si ëmbëltues, por i dëmshëm për mëlçinë.

Një shembull mbi të gjitha që nuk duhet t’i ofrohet kurrë qenit tuaj është çokollata, të cilën për fat të keq ata e duan aq shumë sa shkojnë dhe e kërkojnë në vendet më të fshehura të kuzhinës sonë.

Çokollata, së bashku me çajin dhe kafenë, përmban teobrominë, një substancë toksike e aftë për të shkaktuar dridhje, hiperaktivitet, hipertension dhe takikardi, të vjella dhe diarre.

Ushqime të kripura

Kjo kategori ushqimesh duhet të shmanget gjithashtu. Ushqimet e e kripura dhe mbetjet nga vaktet tona mund të jenë të dëmshme për sistemin kardiovaskular të kafshëve të shëndetshme dhe aq më tepër nëse ato kanë tashmë një patologji të këtij sistemi.

Nëse qeni gëlltit aksidentalisht një sasi të vogël, këshilla është që të lini shumë ujë në dispozicion për t’i dhënë atij mundësinë të rihidratohet.

Fruta dhe perime

Ndërsa disa perime përmbahen në formulimin optimal të ushqimeve për kafshët shtëpiake duke kontribuar në furnizimin me fibra, ka disa që duhen shmangur.

Hudhra, qepa dhe preshi, edhe në sasi të vogla, mund të dëmtojnë qelizat e kuqe të gjakut në trupin e qenit dhe të shkaktojnë anemi hemolitike; Nga ana tjetër, domatet dhe patatet e papërpunuara përmbajnë solaninë, një substancë me efekt toksik që mund të shkaktojë takikardi.

Për sa i përket frutave, rrushi dhe rrushi i thatë duhet të shmangen absolutisht: me shijen e tyre të ëmbël ata tërheqin qentë për t’i gëlltitur edhe në sasi të mëdha duke shkaktuar tretje të dobët, por mbi të gjitha dështim akut të veshkave për shkak të efektit toksik.

Kujdes nga avokadot, arrat dhe kokrrat e frutave të cilat mund të çlirojnë toksina duke shkaktuar të vjella, diarre dhe mund të krijojnë probleme në tranzitin e zorrëve.

Pra, si të sillemi nëse qeni ynë merr, qoftë edhe rastësisht, një nga ushqimet e përmendura më lart?

Së pari, i duhet telefonuar veterinerit për të vlerësuar së bashku ngjarjen, duke e ditur se nëse sasitë minimale të këtyre substancave janë gëlltitur, qeni thjesht mund të vuajë nga mosfunksionimi gastrointestinal.

Në këtë rast, marrja e probiotikëve për disa ditë do të jetë një ndihmë e vlefshme për funksionimin e mirë të zorrëve dhe rikuperimin e kushteve normale enterike falë një popullate të fortë dhe efikase bakteriale!