Shumë pyesin se çfarë po bën sot aktorja daneze. Brigitte lindi në Rødovre, jo shumë larg Kopenhagës, më 15 korrik 1963.

Falë formës së mrekullueshme fizike, ajo fillon të punojë si modele në Milano, Nju Jork dhe Paris. Në 1985 ajo bëri debutimin e saj si aktore në filmin “Yado” me Arnold Schwarzenegger.

Gjithashtu në vitin 1985 merr pjesë në “Rocky IV” me Stallone, me të cilin luajti edhe në “Cobra”. Të dy martohen, por martesa zgjat pak më shumë se një vit.

Këngëtarja dhe aktorja e suksesshme

Debutimi televiziv bëhet në vitin 1987 me “Festival”, një program me Pippo Baudo dhe Lorella Cuccarini në të cilin ajo prezantohet si këngëtare.

Në vitin 1992 drejton “Sanremo Festival” me Baudon, Milly Carlucci dhe Alba Parietti. Ndër filmat që luajti gjatë karrierës së saj të suksesshme është “Beverly Hills Cop II” me Eddy Murphy.

Shtriga më e dashur televizive

Kontribuon në popullaritetin e Brigitte “Fantaghirò”: Shtriga e Zezë është padyshim një nga personazhet më të dashur të serialit fantazi me Alessandra Martines.

Duke filluar nga viti 2000, pati një rikthim në muzikë: Nielsen publikoi​​fillimisht këngën “No More Turning Back” dhe më pas “Tic Toc” dhe “You’re No Lady”, me mbretëreshën popullore të drag queen RuPaul.

Pas filmit “Paparacët” të Neri Parentit, në vitin 2003 aktorja mori pjesë në edicionin danez të “Big Brother VIP”. Në vitin 2004 ajo iu bashkua kastit të spektaklit italian “La Talpa”.

Reality show ekstreme

Në vitin 2008 mori pjesë në “Celebrity Rehab” – një reality show që ndjek rehabilitimin e VIP-ave në luftën kundër varësive të tyre – dhe i nënshtrohet një operacioni plastik për një dokumentar shokues të transmetuar edhe në Itali.

Vitet e fundit, ajo ndahet mes pjesëmarrjes në transmetime televizive dhe drejtimit të programeve në Gjermani dhe Danimarkë. Në vitin 2018 luajti sërish me Stallone në filmin “Creed II” dhe në vitin 2022 mori pjesë në serialin amerikan “The Guardians of Justice”.

Brigitte, në martesën e saj të pestë, ka katër djem (Julian, Killian, Douglas Aaron dhe Raoul Jr.) – dhe një vajzë (Frida), e lindur nga martesa me Mattia Dessì. Çifti jeton në Palm Springs, Kaliforni.