Loja ishte shumë e tensionuar, kishte pikë të rënda në lojë për të aspiruar një vend në play-off. Sfida mes Torontos së italianëve (Insigne, Bernardeschi, Criscito) dhe Galaxy përfundoi 2-2 por rezultati është një pilulë e hidhur për kanadezët të cilët shohin se shanset për të arritur në zonën e play-off për titullin zvogëlohen.

Duhet të kapin të paktën pozicionin e shtatë, që është 2 pikë larg: duken të pakta, por bëhen një hulli e thellë duke kapërcyer numrat. Një çështje kalendarike dhe garash të luajtura tashmë në krahasim me kundërshtarët që kanë ende disa mundësi.

Mes tyre është edhe skuadra e Los Anxhelosit që u rrëmbeu kanadezëve një barazim të artë. Një shaka e fituar në finale falë një vepre të ish-Barcelonës, Riqui Puig, pas avantazhit të momentit të Douglas Costa dhe rikthimit të Torontos të vulosur nga golat e Jesús Jiménez dhe Bernardeschi.

Ndeshja ka marrë flakë në njëzet minutat e fundit, kur rezultati ishte ende 1-1. Gjithçka ndodhi në atë fazë kërcitëse të ndeshjes: kontakte të dyshimta, lojë mashkullore, shumë presing dhe disa simulime të tepërta.

Një në veçanti, ai i Javier ‘Chicharito’ Hernandez, i cili u bë protagonist i një shfaqjeje groteske. Ai e bëri këtë në një përpjekje për të mërzitur kundërshtarët e tij. Ai bëri dinakërinë, shumë punë dhe atë majë të neverisë konkurruese që mësoi (edhe) në Evropë. Megjithatë, shifra e bërë ishte shumë e diskutueshme.

Episodi në qendër të vëmendjes ndodhi rreth minutes se 70 në zonën e penalltisë së Torontos. Pas përfundimit, sulmuesi ngrihet në këmbë dhe është i rrethuar nga Michael Bradley, Richie Laryea dhe Chris Mavinga. I hedhin disa shikime të pista për ta provuar, e shtyjnë pak por asgjë që mund të nxiste reagimin e ekzagjeruar të meksikanit.

Çfarë bën Chicharito? Fillon të bërtasë sikur e kanë goditur dhe i bie duke i afruar duart në fytyrë. Ish-sulmuesi i Manchester United simulon agresionin dhe goditjet që nuk i ka marrë kurrë kundërshtarët e tij.

VIDEO E SIMULIMIT

Arbitri Ted Unkel ndërhyri në kohë dhe qetësoi shpirtrat. Hernandez jo, ai dukej se vazhdonte të tallej me kundërshtarët e tij. Deri në atë pikë sa Criscito, duke u dukur mjaft i mërzitur, i afrohet dhe e merr nga këmisha duke e ftuar të largohet.

Ish-sulmuesi i Real Madrid dhe Manchester United largohet me një shprehje tallëse, provokuese dhe të kënaqur. Galaxy mbeten në pozitën e tetë në Konferencën Perëndimore të MLS dhe janë një hap larg play-off-it ndërsa për Toronton (e dhjeti në Lindje) fitorja e zhdukur është vetëm çakëll për rikthimin në play-off.