Më 31 maj, fansat festuan ditëlindjen e 92-të të një prej aktorëve më legjendarë dhe më jetëgjatë të Hollivudit, Clint Eastwood.

Aktori, producenti dhe regjisori veteran është vlerësuar jo vetëm për performancën e tij para dhe prapa kamerave, por edhe për aftësinë e tij për të ruajtur nivelin e tij të aktrimit në këtë moshë.

Tashmë janë zbuluar sekretet e aktorit sesi po qëndron në formë. Edhe pse paraqitjet e tij janë bërë gjithnjë e më të rralla pasi ai merr më shumë kohë mes punëve, Eastwood vazhdon të kënaqë fansat me filma të tillë si The Mule dhe Cry Macho.

Tre çelësat e karrierës së gjatë të Clint Eastwood

Në një intervistë të viteve 1990 me Muscle & Fitness, aktori shpjegoi se çfarë lloj ushqimi po përpiqej të shmangte në përpjekjen e tij për të qëndruar në formë. “Qëndroni larg karbohidrateve, veçanërisht ëmbëlsirave”, tha Eastwood.

“Mbani një peshore në banjën tuaj. Pushoni siç duhet. Përpiquni të jeni optimist. Hani fruta dhe perime të papërpunuara. Merrni vitamina. Hiqni dorë nga pijet e mbushura me sheqerna. Shmangni alkoolin e tepërt”. Në një intervistë për Men’s Health, djali i tij Scott e bëri të qartë se babai i tij “nuk ha për kënaqësi”.

Duke folur për Health Fitness Revolution, Clint shpjegoi se i pëlqen të stërvitet me pesha sepse dëshiron t’i mbajë muskujt e tij të fortë.

“Unë gjithmonë kam bërë ushtrime për stërvitjen e muskujve”, vuri në dukje Eastwood. “Kur isha në ushtri zbulova peshat, llojin e stërvitjes që do ta quanit bodybuilding sot.

“Unë kurrë nuk kam dashur të ndërtoj muskuj të mëdhenj dhe të rritem si një bodybuilder konkurrues, por kuptova shumë shpejt se mënyra më e mirë për t’i mbajtur muskujt tuaj të fortë, të fortë dhe në formë ishte me stërvitje me pesha. Dhe sapo fillova stërvitjet me pesha, kurrë nuk hoqa dorë”.