Të bësh dashuri të sigurt është e rëndësishme, por ndonjëherë thjesht veshja e një prezervativi ose marrja e pilulës nuk mjafton. Përveç kontraceptivëve, në fakt duket mirë të mbani mend të mbani një helmetë, parzmore të plotë dhe të merrni sigurimin e jetës.

Përndryshe, ju mund të përfundoni si këta njerëz fatkeq. Ja disa incidente të çuditshme që kanë ndodhur gjatë marrëdhënieve seksuale. Le të fillojmë me mashkullin që theu gishtin teksa hoqi sytjenat e të dashurës, një veprim jo gjithmonë i lehtë për disa meshkuj. Megjithatë, mund të bëhet një makth i vërtetë, siç e tregon edhe rasti i këtij pacienti 27-vjeçar.

Ai shkoi të vizitonte një kirurg dore dhe rrëfeu, shumë i zënë ngushtë, se plagosja e tij ishte shkaktuar nga një sytjena kokëfortë. Burri kishte kaluar një mbrëmje “të qetë dhe alkoolike” me një zonjë të bukur.

Por në konfuzionin e dehur, burri kishte probleme me hapjen e grepave të sytjenave të saj. Gishti i tij i mesit u kap mes rripave të sytjena. Kur gruaja u kthye, ajo e përdrodhi dhe ia këputi gishtin burrit.

Thuhet se dashuria është e verbër. Por mund t’ju bëjë edhe të verbër, siç i ka ndodhur një 29-vjeçari britanik. Burri kishte pasur një marrëdhënie intime që mjekët e përshkruan si “të fuqishme” me partneren e tij dhe kishte pasur një kulm veçanërisht intensiv.

Pastaj e zuri gjumi dhe u zgjua pa shikim në syrin e majtë. Gjatë një ekzaminimi, mjekët zbuluan se presioni ishte krijuar në syrin e burrit gjatë kulmit të kënaqësisë. Presioni shkaktoi këputjen e një ene gjaku dhe gjakderdhja e shkaktuar shkatërroi syrin.

Pastaj ka nga ata që kanë pësuar një goditje nga një hiki, një element kryesor i eksperimenteve intime të adoleshentëve. Në rastin e një meksikani, megjithatë, ajo u bë fatale. Në vitin 2016, Julio Gonzalez mori një hiki mjaft të fuqishëm nga e dashura e tij. Pak kohë më vonë, 17-vjeçari filloi të kishte kriza në tryezën e darkës dhe vdiq.

Gjatë një autopsie, mjekët zbuluan një mpiksje gjaku në trurin e Gonzalez që shkaktoi një goditje në tru. Sipas të gjitha gjasave ishte aspirata për hickey që bëri që një mpiksje e vogël të udhëtonte në trurin e Gonzalez-it me rezultate tragjike.

Ne vijmë (është me vend ta themi) në Itali. Në vitin 2014, një çift ishte me pushime në një plazh në Porto San Giorgio. Ambienti romantik mesdhetar i bëri ata në humor, kështu që ata u hodhën në det për një dashuri klandestine. Megjithatë, pas aktit, ata vunë re se ai thjesht nuk mund të dilte prej saj. Anëtari i burrit ishte ngecur pashpresë në organin intim të partneres së tij.

Çifti në panik kanë arritur të tërheqin vëmendjen e një gruaje që kalonte, e cila thirri një mjek. Fatkeqësisht, doktori nuk mundi ta ndante çiftin dhe të dy u detyruan të shkonin në spital derisa mjekët t’i ndanin.

Me pak fjalë, një çift i pandashëm. Kjo gjendje njihet si “penis captivus”. Shkaktohet nga muskujt e legenit të gruas që nuk relaksohen pas kulmit, duke zënë fjalë për fjalë anëtarin brenda.