Arturo Vidal e bëri tatuazh Juventusin në lëkurën e tij. Shumë më shumë sesa një përvojë profesionale, shumë më tepër sesa një ekip. Por, në futboll, veçanërisht brenda modernitetit, rruga mund të jetë veçanërisht e papritur. Nga këtu, asgjë për t’u habitur, shkuarja e tij tek Interi.

Sepse kiliani, para së gjithash, është një profesionist. Dhe me këtë interpretim, në merkaton e verës së kaluar, ai vendosi të “martohej” me zikaltrit. Sponsor? Antonio Conte. Po të kishte qenë në dorë të trajnerit nga Salento, në fakt, mesfushori nga Amerika e Jugut do të kishte arritur në Pinetina të paktën një vit më parë.

CEO, Beppe Marotta, arriti ta përfundojë një transferim që, në të kaluarën, kishte pasur mundësinë ta planifikonte. Nga 10.5 milionë euro (plus 2 milionë bonuse) të paguara te Bayer Leverkusen, në kohën e “Zonjës së Vjetër”, duke kaluar përmes milionit simbolik të dorëzuar kohët e fundit te Barcelona.

Luftëtari tani është 33 vjeç. Një moshë që duhet të konvergojë me kulmin e pjekurisë së futbollit. Sidoqoftë, deri më tani, tifozët e Interit nuk e kanë parë ende Vidalin më të mirë. Megjithatë, në Kupën e Italisë kishte meritën e gjetjes së golit të parë për zikaltrit. Një hap inkurajues, pra, pikërisht në funksion të derbit të afërt italian.

Në Torino, duke treguar vazhdimësi performance pothuajse të çmendur, Vidal ka luajtur 171 ndeshje dhe ka shënuar 48 gola. Me pak fjalë, pjellori e denjë edhe për një sulmues. Nga një djalë i shpresave të mëdha në një lojtar të vërtetë të rangut të lartë, i kompletuar nga konceptet tekniko-taktike të Conte. Ndërsa presin të shkruajnë faqe të lavdishme në historinë e Interit, fotografitë bardhezi mbeten. Thjesht mendoni për palmaresin e tij: 4 tituj kampioni, 2 Superkupa Italiane dhe 1 Kupë Italie. Me vetëm një keqardhje, në vitin 2015, të quajtur Champions League.

Finalja në Berlin, e humbur 3-1 ndaj Barcelonës, ​​përfaqësoi një pikë kthese negative për Juven, për sa i përket cilësisë së mesfushës. “Zonja e Vjetër”, ndërsa po ndryshonte projektivisht forcën lëvizëse në sulm, nuk ishte në gjendje të zëvendësonte në mënyrë adekuate kilianin, i cili u shit te Bayern Mynih. Pas kësaj, ulje dhe ngritje, me një linjë metodiste që ende ndjek pikën e kthesës. E thënë thjesht, niveli i mesfushës bardhezi është ulur në mënyrë progresive.

Hapësirë ​​për amarcord, por jo për ndjenjat. Vidal te Juve dha dhe mori shumë. Dhe, krahas kësaj, nuk është rastësi që tifozët bardhezinj e kujtojnë “luftëtarin” kilen si një nga mesfushorët më të fortë në historinë moderne të tyre. E përkrahën, e dëshën, pa u penduar.

Tani, megjithatë, pritet e njëjta gjë nga bota zikaltër. Me Conte, dhe nuk mund të ishte ndryshe, do të dëshironte pikën e kthesës. Duke kërkuar, ndoshta, një performancë ekstra luksoze tashmë, nesër në mbrëmje. Midis të kaluarës dhe të tashmes, duke parë të ardhmen: duke mundur Juven për të fituar Interin.