Me mbylljen e merkatos së transferimeve të verës, është koha për të bërë një bilanc të blerjeve të bëra. Për klubet e Serisë A, ishte një dritare tregu me një sy në bilanc, me klubet që bënin shitje përpara se të blinin. Por tani le të analizojmë në detaje se cilat ishin dhjetë nënshkrimet më të shtrenjta të Serisë A në këtë sesion të merkatos verore.

Me siguri që nënshkrimi i Serisë A nuk do të jetë i krahasueshëm me atë të Premier League, ku në këtë seancë janë blerë disa lojtarë për shifra të çmendura. Por le të mos humbasim në muhabet dhe le të kalojmë në analizën e 10 blerjeve më të shtrenjta të Serie A.

Në komandën e kësaj renditjeje speciale gjejmë Bremerin, i cili kaloi nga Torino te Juventus për 41 milionë plus një bonus të mundshëm 8 milionë. Mbrojtësi brazilian dukej se ishte i premtuar te Interi për të zëvendësuar Skriniarin në largim, por qëndrimi i qendrës sllovake i lejoi bardhezinjtë të hynin në negociata dhe të digjnin Nerazzurrët.

Në pozitën e dytë gjejmë Federico Chiesa, i blere nga Juventusi për 40 milionë, pasi tashmë i ka paguar 10 milionë Fiorentinës për huazimin dyvjeçar. Lojtari italian, pas një sezoni të parë shkatërrues në Juventus, nuk mundi të përsëriste veten gjatë sezonit të fundit për shkak të dëmtimit që pësoi në ndeshjen kundër Romës.

Lojtari është ende në fazën e rehabilitimit pas operacionit të rindërtimit të ligamentit të kryqëzuar të përparmë, por rikthimi i tij sa vjen e afrohet. Në pozicionin e tretë gjejmë De Ketelaere, një mesfushor sulmues belg, i cili kaloi te Milani nga Club Brugge për një shifër prej 32 milionë plus 3 bonuse.

Playmakeri belg donte Milanin me çdo kusht dhe pas një negociate rraskapitëse, të dy klubet arritën të gjenin një marrëveshje që do t’i lejonte belgut të luante për kuqezinjtë.

Në vendin e katërt është Correa, i shpenguar nga Interi duke paguar 25 milionë Lazio, pas 5 milionëve të paguara tashmë për huazimin e sulmuesit argjentinas. Correa ka qenë një nga të mbrojturit e Inzaghit që në kohën e Biancocelesti-ve dhe në fakt ia ka kërkuar menjëherë klubit Nerazzurrë, sapo ka mbërritur si pasardhës i Contes.

Në pesë vendet e para mbyllet Boga, i cili u shpengua edhe nga Atalanta pasi kishte rënë dakord për huazimin e detyrueshëm me Sassuolo. Lojtari është zyrtarisht nga Bergamo për një shifër prej 22 milionësh.

Në pozitën e gjashtë gjejmë Ederson, i cili shkon te Atalanta nga Salernitana për 14 milionë plus kartonin e Lovatos (7 milionë), në total 21 milionë. Në vetëm gjashtë muaj, mesfushori brazilian tregoi të gjitha cilësitë e tij në rajonin e Campania, duke shënuar dy gola dhe dy asistime.

Në pozitën e shtatë gjejmë ende një lojtar nga Bergamo, ai është Demiral, i shpenguar nga Atalanta nga Juventusi. Mbrojtësi turk u ble për 20 milionë plus 2.5 bonus. Klubi i Bergamos nuk ishte plotësisht i bindur për të shpenguar Demiralin, por në ditën e fundit në dispozicion ata vendosën ta shpengonin atë.

Në pozitën e tetë gjejmë Min-Jae Kim, qendërmbrojtësin e blerë nga Napoli nga turqit e Fenerbahçes, pas pagesës së klauzolës së lirimit prej 20 milionë euro. Mbrojtësi korean do të zëvendësojë Koulibaly-n, duke u përpjekur të mos i bëjë tifozët napolitan të pendohen.

Në pozitën e nëntë gjejmë Hassane Kamara, mbrojtësi i majtë që do të kalojë nga Watford te Udinese në sezonin 2023/2024. Kostoja e operacionit për Friulianët ishte 19 milionë. Kamara do të zëvendësojë Udogie, i cili do t’i bashkohet Tottenhamit në fund të sezonit.

Për ta mbyllur këtë renditje, në pozitën e dhjetë gjejmë Højlund, i cili mbërriti te Atalanta nga Sturm Graz për 17 milionë euro. Sulmuesi danez është një nga perspektivat më të mira evropiane dhe lojtarët e Bergamos kanë arritur të djegin konkurrencën e disa klubeve më të mira evropiane. Pavarësisht moshës së tij të re (19 vjeç) ai tashmë ka pasur përvojë minimale në kompeticionet evropiane, duke shënuar edhe disa gola.