Duket sikur çdo ditë zgjohemi me një “superushqim” të ri që do të ndryshojë jetën tuaj. Me bollëkun e informacionit në dispozicion, si e dini se çfarë është në të vërtetë e mirë për ju? Zbulohen 5 ushqimet e shëndetshme që duhet të hani:

1. Peshku

Hani shumë peshk, të cilët janë të pasura me acide yndyrore të shëndetshme omega 3, dhe pjesë më të vogla të mishit të kuq për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve si goditje në tru, sëmundje të zemrës dhe kancer.” – Bob Canter, profesor i kirurgjisë në UC Davis Division of Surgical Onkology

2. Brokoli ose ndonjë nga perimet krucifere

“Këto ushqime janë të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë glukozinolatet, të cilat janë kyçe në proceset e detoksifikimit. Këto shërbehen më së miri të papërpunuara ose të ziera shpejt për pesë deri në dhjetë minuta.” – Alex Nella, dietolog i regjistruar pediatrik

3. Panxhari

“Pavarësisht se cila ngjyrë – e kuqe, e verdhë, e artë – ose cila pjesë – rrënjë apo jeshile – ato përmbajnë një shumëllojshmëri të mrekullueshme të karotenoideve mbrojtëse. Provat sugjerojnë se nitratet e tyre dietike mund të shndërrohen në oksid nitrik dhe të përmirësojnë stërvitjen e qëndrueshmërisë.” – Alex Nella, dietolog i regjistruar pediatrik

4. Spinaqi dhe perime të tjera me gjethe jeshile

“Këto janë të mbushura me luteinë dhe zeaxanthin: lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër degjenerimit makular.” – Jeffrey Caspar, profesor i oftalmologjisë në Qendrën e Syve UC Davis

5. Kale

“Është një perime me gjethe jeshile që më pëlqen e copëtuar në sallatë ose e gatuar me qepë dhe hudhër. Është i pasur me lëndë ushqyese, ka shumë antioksidantë dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit.” – Brandee Waite, drejtor i bursës së Mjekësisë Sportive të UC Davis.