Dr. Michael Mosley rekomandoi që të mos hahet vakte të ndërmjetme, përveç nëse është një opsion i shëndetshëm dhe nuk e shtyn një person të hajë tepër në kufirin ditor të kalorive.

Por ai zbuloi se ekziston një ushqim që nxit humbjen e peshës duke kënaqur dëshirat dhe ofron përfitime të tjera të shumta shëndetësore.

Duke folur në podkastin e tij të BBC-së Just One Thing, Dr. Mosley tha: “Është mesdite dhe e gjeta veten në një krizë dhe dua shumë një ushqim lehtë. Unë kam një dobësi për ëmbëlsirat, aq sa zakonisht nuk kam ëmbëlsira me sheqer në shtëpi, sepse e di që thjesht do t’i ha.

“Unë kënaqem vetëm me një gjë që mund të kënaqë dëshirat e mia, por gjithashtu mund të ul sheqerin në gjak, të përmirësojë shëndetin tim kardiovaskular dhe madje të më forcojë trurin”, shpjegoi ai. Po flasim për çokollatën e zezë.

“Disa katrorë mund të jenë vërtet të mirë për ju!” shtoi nutricionisti. Çokollata e zezë është e pasur me minerale të rëndësishme që janë të mira për shëndetin e njerëzve.

Hekuri, i cili parandalon lodhjen, magnezi që kontribuon në një cilësi më të mirë të gjumit, zinku që rrit imunitetin, bakri i cili së bashku me hekurin i mundëson trupit të formojë qelizat e kuqe të gjakut. Fosfori për të ruajtur kockat dhe dhëmbët e shëndetshëm.

Studimet kanë treguar se mund të përmirësojë shëndetin e njerëzve dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kakaoja në çokollatën e zezë ka një shumëllojshmëri të gjerë të antioksidantëve të fuqishëm dhe hulumtimet kanë zbuluar se përmbajtja është më e lartë se shumica e ushqimeve të tjera, përfshirë frutat. Dhe ngrënia e çokollatës së zezë në sasi të moderuar mund të ndihmojë një person të humbasë peshë.

Mund të zvogëlojë urinë dhe oreksin dhe të përmirësojë gjendjen shpirtërore të një personi. Përmbajtja e lartë e fibrave mund të ndihmojë në kontrollin e urisë së njerëzve dhe mund të zvogëlojë stresin, i cili është një faktor i zakonshëm në shtimin e peshës.

Stresi rrit nivelet e kortizolit, i cili nga ana tjetër rrit oreksin dhe na inkurajon të hamë bazuar në emocionet tona.

Por ngrënia e sasive të vogla të çokollatës çdo ditë do të ndihmojë në uljen e ankthit. Përmban acide yndyrore të pangopura që përmirësojnë metabolizmin dhe djegin shpejt kaloritë.

Përmban edhe sheqer, por sasitë janë shumë më të vogla se çokollata me qumësht dhe sa më e errët të jetë çokollata, aq më pak sheqer do të përmbajë. Rekomandohet të zgjidhni një çokollatë që përmban më shumë se 70% kakao.