Margot Robbie po bëhet aktorja e re më e paguar, pasi është zbuluar paga e saj kolosale për komedinë e shumëpërfolur, Barbie.

Aktorja australiane, 32 vjeçe, po fiton 12.5 milionë dollarë për të luajtur në rolin kryesor të filmit të shkrimtares-regjisores së nominuar për Oscar, Greta Gerwig, bazuar në kukullën ikonike Barbie.

Ryan Gosling, i cili luan si Ken në filmin e mbushur me skena të nxehta, gjithashtu ka fituar 12.5 milionë dollarë.

Aktorë të tjerë me fitime të larta që ende renditen mbi nivelin mbresëlënës të pagesës së Robbie përfshijnë legjenda të ekranit si Denzel Washington (“The Equalizer 3”), i cili po grumbullon 20 milionë dollarë, Leonardo DiCaprio (“Vrasësit e Hënës së Luleve”), i cili vjen i nxehtë me 30 milionë dollarë dhe Tom Cruise, i cili renditet si aktori më i paguar me 100 milionë dollarë për “Top Gun: Maverick”.

Sa për bashkëmoshatarët femra të Robbie, ylli i “Stranger Things”, Millie Bobby Brown fitoi 10 milionë dollarë për filmin e ri të Netflix “Enola Holmes 2”.

Sipas Deadline, komploti ka të bëjë me “Barbie që dëbohet nga Barbieland sepse ajo nuk është mjaft e përsosur” dhe ajo “shkon në një aventurë” për të shpëtuar Barbieland vetëm për të kuptuar “se çelësi i lumturisë është besimi në vetvete”.

Madje, Robbie festoi ditëlindjen e saj të 32-të në shesh në fillim të këtij muaji dhe iu dhurua një tortë e madhe me temë Barbie me shprehjen “Gëzuar ditëlindjen Barbie Margot!”