Princesha e Uellsit Kate Middleton ka zbuluar një foto të Mbretëreshës Elizabeth e rrethuar nga nipër e mbesa në rrjetet sociale. Është një foto e sovranes të ndjerë të bërë nga Princesha e Uellsit verën e kaluar në Balmoral, për ta kujtuar atë në ditëlindjen e saj, ku sot Madhëria e saj do të mbushte 97 vjeç. Në foto, ish-monarkja më jetëgjatë britanike është ulur në një divan me të rinjtë mbretërorë të buzëqeshur rreth saj.

Në krah të saj është stërmbesa e tij më e madhe Savannah Phillips, vajza më e madhe e Peter Phillips, dhe, në anën tjetër, Mia Tindall, duke përqafuar vëllain e saj të vogël Lucas. Pas tyre janë Lena Tindall, fëmija i mesëm i Zara dhe Mike Tindall, Princi George, Princesha Charlotte, Isla Phillips dhe Princi Louis.

Mbrapa qëndrojnë nipërit më të vegjël të Mbretëreshës, Lady Louise Ëindsor dhe James, Earl i ri i Ëessex, djali dhe vajza e Dukës dhe Dukeshës aktuale të Edinburgut. Mungojnë në foto stërnipërit e tjerë të Mbretëreshës Elizabeth, përkatësisht Princi Archie, Princesha Lilibet, August Brooksbank, djali i Princeshës Eugenie dhe vajza e Princeshës Beatrice, Sienna.

Çdo vit, mbretëresha e ndjerë i kalonte verërat e saj në pronën e saj të dashur në Malësitë Skoceze dhe ftonte familjen e saj të qëndronte me të, të shijonim shëtitje të gjata dhe barbekju së bashku. Ajo kaloi gjithashtu edhe javët e saj të fundit vitin e kaluar, duke kryer detyrën e fundit kur emëroi  ish-kryeministren Liz Truss përpara se të vdiste dy ditë më vonë, më 8 shtator.