Pas fazës së parë të sezonit 2020-2021, është koha që Serie A të bëjë një bilanc. Midis majave dhe dështimeve të kësaj pjese të parë të kampionatit, ka shumë surpriza, gjithashtu në formacionin më të mirë, të përpiluar nga Opta. Është përzgjedhur nga një lojtar për secilin rol, duke filluar me prapavijën. Opta ia beson portën Marco Silvestri (Hellas Verona) që ka statistikat më pozitive deri tani, si pikë referimi te skuadra veneciane. Me 18 gola të pësuar në 19 ndeshje, duke e mbajtur të paprekur portën 5 herë, 29-vjeçari ka garantuar atë që është mbrojtja më produktive në Serie A, e barabartë me atë të Juventusit.

Duke folur për Juven, dy bardhezinj janë në formacionin e zgjedhur nga Opta. Njëri në mbrojtje: Danilo, i cili këtë sezon ka luajtur shumë në krah dhe është bërë pengesë për kundërshtarët, duke shënuar një gol dhe dhënë tri asiste. Blloku i mbrojtjes qendrore vjen “paketë” nga Interi: De Vrij dhe Skriniar. Janë dy lojtarë titullarë të ekipit të Antonio Conte. I pari është përdorur praktikisht gjithmonë, humbi vetëm ndeshjen e parë kundër Fiorentinës për shkak të skualifikimit; ndërsa i dyti u mbajt jashtë vetëm për shkak të Covid-19.

Kemi akoma përfaqësues të Interit në mesfushë, ku sidoqoftë spikat prania e De Paul, i cili te Udinese po përjeton një nga sezonet e tij më të mira, aq sa ka hyrë në radarët e klubeve më të mira europiane. Sulmi ofron disa surpriza. Luis Muriel nuk mund të mungonte, duke konfirmuar veten si një njeri goli. Për të, në këtë pjesë të parë të kampionatit, vlejnë shumë 14 gola dhe 854 minuta efektive lojë.

Ja top-formacioni i fazës së parë të Serie A, sipas Opta:
(4-3-3) Marco Silvestri (Hellas Verona) – Danilo (Juventus), Milan Skriniar (Inter), Stefan de Vrij (Inter), Theo Hernandez (Milan) – Rodrigo De Paul (Udinese), Marcelo Brozovic (Inter),  Frank Kessie (Milan) – Luis Muriel (Atalanta), Romelu Lukaku (Inter), Cristiano Ronaldo (Juventus)