Menjëherë pasi Juventusi u fundos në Izrael, duke humbur 2-0 nga Maccabi Haifa dhe duke kompromentuar pothuajse në mënyrë të pakthyeshme shanset e tyre për t’u kualifikuar në fazën e 16-të të Ligës së Kampionëve, PSG luajti ndeshjen tjetër të Grupit H, duke barazuar 1-1 në shtëpi me Benfikën.

Klubi kampion francez është tani i pari në grup krah për krah me portugezet dhe mund të kalojë matematikisht raundin nëse mposht Maccabin në Parc des Princes. Mbrëmjen e së martës Gigio Donnarumma ishte ndër shtyllat e skuadrës së Galtier, jo një risi këtë vit, përkundrazi: 23-vjeçari nga Stabia në fakt ka luajtur të gjitha ndeshjet sezonale të PSG-së, duke mos lënë asnjë minutë.

Për kundërbalancim është situata e kundërt e Keylor Navas, i zbritur në stolin fiks nga trajneri i ri pas alternimit të sezonit të kaluar – nën drejtimin e Pochettino – që kishte rezultuar i dështuar. Kostarikani nuk futi asnjë minutë në fushë: këtë vit ai është ende në zero paraqitje.

Donnarumma, pra, më në fund ka fituar besimin që i duhej si buka për të rizbuluar siguritë e lashta, të mbytur në gabimet e shumta të sezonit të kaluar, me kulmin e arritur me topin e dorëzuar për fat të keq te Real Madrid me rastin e golit të Benzemas…

Performanca e ish-lojtarit të Milanit këtë vit është rritur dukshëm: në 15 ndeshjet e luajtura ai ka pesuar vetëm 9 gola, me 7 here porten e paster. Megjithatë, dje pati një moment në të cilin demonët e vjetër të Donnarumma u rishfaqën, në të njëjtën mënyrë që e kishte çuar atë në vështirësi të mëdha në më shumë se një rast në të kaluarën.

Duhej të luante topin me këmbët e tij dhe beri gabim! Në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Benfikës, me rezultatin ende 0-0, portieri i kombëtares u vu në dyshim nga bashkëlojtari i tij Danilo me një pasim të gjatë mbrapa nga mesi i fushës, për të rifilluar aksionin nga pas..

Pavarësisht se kishte shumë kohë për të vendosur se çfarë të bënte, Donnarumma hezitoi dhe mori një lojtar të Benfica-s në presing. Këtë herë portieri i PSG-së nuk tentoi të ndërtonte nga poshtë, por e hodhi topin në një faull anësor. Më pas, megjithatë, ai iu drejtua Danilos, duke e qortuar me një gjest se e kishte vënë në vështirësi.

Një qëndrim që nuk i pëlqeu kapitenit Marquinhos, i cili iu përgjigj ashpër portierit, duke i drejtuar gishtin dhe duke e ftuar të merrte përgjegjësitë e tij pa ia hedhur fajin të tjerëve.

Një shkëmbim që tregon se si rruga për të arritur një status të rëndësishëm në dhomat e zhveshjes është ende e gjatë për Donnarumma: në vitin e dytë me PSG, ai nuk ka rrugë tjetër veçse të vazhdojë me performancën e lartë të këtij fillimi sezoni për të fituar respekti që duhet ta kishte penguar Marquinhos-in për ta vënë në dukje para të gjithëve në atë mënyrë.