Goli i fundit i De Ketelaere daton në prill 2022, në fitoren 3-1 të Bruges ndaj Beerschot. Që atëherë, Charles fitoi kampionatin belg, pati një verë të ngarkuar dhe më vonë u transferua te Milan. Fillimi i sezonit nuk ishte aspak i keq, shkruan Gazzetta dello Sport: ai debutoi, shërbeu një asist dhe shoqërohet gjithmonë me duartrokitjet e San Siros.

Tani, klasa e vitit 2001 ka nevojë për përshpejtimin përfundimtar: golin! Në këtë fillim sezoni, Milani ka prodhuar vetëm një gol nga bateria e fantazisteve (Brahim vs Udinese) dhe synimi është të zhbllokojë De Ketelaere.

Si të nxitet belgu? Me siguri duhet të rritet koha, të cilën Pioli po i jep gjithnjë e më shumë. Në shtator, ish-futbollisti i Brugge filloi 4 nga 5 herë titullar; Mungesa e vetme në njëmbëdhjetëshen e parë ishte me Dinamo e Zagrebit, për shkak të mungesës së alternativave në sulm.

Pioli nënvizoi se si ndeshja e Charles kundër Napolit ishte performanca e tij më e mirë, por belgu sigurisht që ka nevojë për më shumë guxim: dalëngadalë gjen hapësirën e duhur midis rreshtave, por tani duhet të sulmojë edhe thellësinë.

Turi i forcës që do të duhet të kalojë Milanin në pjesën e dytë është një platformë nisjeje: tani duhet të përpiqemi të përsërisim gjërat e mira që bëmë me Bruges. I intervistuar nga La Gazzetta dello Sport në Festivalin dello Sport, Ruud Gullit foli për Charles De Ketelaere si më poshtë:

“Ai nuk ka frikë, ai ka mentalitetin e duhur dhe e kishte treguar tashmë në Bruges. Luan i lire dhe kjo është e rëndësishme. Eshte e rendesishme pershtatja e shpejte me futbollin italian”