Sipas Sportitalia, Leicester City ka arritur një marrëveshje me Atalantën për të nënshkruar me Jeremie Boga. Dy palët besohet se kanë arritur një marrëveshje për shitjen e ish-yllit të Chelsea në Angli.

Sipas redaktorit të Sportitalia, Michele Criscitiello, dy klubet po diskutojnë për formulën e marrëveshjes, por marrëveshja ekonomike është arritur, kështu që të dy klubet kanë edhe pak orë të tjera për të nënshkruar dokumentet dhe për të dërguar lojtarin në Angli.

Klubet e Premier League mund të regjistrojnë lojtarë të rinj deri në orën 23:00 me orën lokale (mesnatë në Itali), ndërsa afati kalimtar veror përfundon në orën 19:00 me kohën e Mbretërisë së Bashkuar në Serie A.

Boga iu bashkua Atalantës nga Sassuolo për 22 milionë euro në janar, por ka luajtur vetëm 24 minuta në tri ndeshjet e para të Serisë A këtë sezon. Atalanta e Gian Piero Gasperinit përballet me Torinon në orën 19:45 me orën e Mbretërisë së Bashkuar sot. Boga ka shënuar 18 gola në 114 paraqitje në Serie A.