Pak orë para përfundimit të merkatos së verës, Interi ende nuk e ka mbyllur goditjen e fundit për të kompletuar mbrojtjen e skuadrës së Simone Inzaghit. I dyshuari kryesor, të paktën deri më sot, ishte Francesco Acerbi, i lindur në 1988 duke u larguar nga Lacio (me të cilin Interi kishte tashmë marrëveshje), por marrëveshja rrezikon të mos realizohet dhe Inzaghi mund të mos marrë përforcimin e dëshiruar.

Ajo që po pengon mbylljen e operacionit është këndvështrimi i presidentit Steven Zhang, i cili nuk është bindur nga lojtari dhe as për të kryer një transaksion shtesë për të blerë një mbrojtës (që do të çonte në një rritje të shumës së pagave).

Në këto orë do të kuptohet nëse vizioni i presidentit të Interit është definitiv apo nëse drejtuesit dhe trajneri do të mund ta bindin atë për të dhënë dritën përfundimtare, por për momentin marzhet për ndryshimin e mendimit të tij nuk jane te mira…

Në rast se Zhang konfirmon vendimin e tij, merkato e verës së Interit do të mbyllet me pesë nënshkrime: bëhet fjalë për Kristjan Asllani, Romelu Lukaku, Henrikh Mkhitaryan, Raoul Bellanova dhe André Onana.

Pas humbjes së keqe në Romë ndaj Lazios, Interi pritet të martën në mbrëmje nga ndeshja ndaj Cremonese në San Siro, para derbit të shumëpritur të shtunën e ardhshme kundër Milanit. Javën e ardhshme, pra, do të ketë debutimin në Champions League: Bayern Munich do të arrijë në Milano.