Elon Musk thuhet se ishte përfshirë në një lidhje dashurie vjeshtën e kaluar me gruan e bashkëthemeluesit të Google, Sergey Brin, një mik prej kohësh i Musk dhe një investitor i Tesla-s, raportoi Wall Street Journal.

Lidhja dyshohet se shkaktoi divorcin e Brin nga Nicole Shanahan në janar, raportoi WSJ. Sipas dosjeve të gjykatës, të dy përmendën “dallimet e papajtueshme” si arsyen e ndarjes dhe dosjet u dorëzuan vetëm disa javë pasi Brin mësoi për aferën, sipas Journal.

Një burim i afërt me çështjen i tha Journal se marrëdhënia midis Musk dhe Brin ka qenë e tensionuar muajt e fundit dhe Brin udhëzoi këshilltarët e tij financiarë që të shisnin investimet e tij në bizneset e ndryshme të CEO të Tesla. Brin investoi më parë 500,000 dollarë në Tesla në 2008.

Burimet i thanë Journal se në kohën e lidhjes – e cila thuhet se filloi në dhjetor 2021 në Art Basel në Miami – Brin dhe Shanahan ishin ndarë, por ende jetonin së bashku.

Burimet thanë se Brin dhe Shanahan po hasnin vështirësi në martesën e tyre në atë kohë, të lidhura kryesisht me faktorët stresues të lidhur me COVID-19 dhe kujdesin për vajzën e tyre 3-vjeçare.

Lidhja dyshohet se filloi gjithashtu kur Musk dhe e dashura e tij, Grimes, u ndanë. Grimes dhe Musk kanë dy fëmijë, duke përfshirë së fundmi një vajzë e cila lindi me zëvendësues në të njëjtin muaj të lidhjes.

Lajmi vjen pas disa muajsh veçanërisht të trazuar për Musk në jetën e tij personale dhe profesionale. Në fillim të këtij muaji, Julia Black e Insajderit raportoi se miliarderi në heshtje kishte binjakë nëntorin e kaluar me Shivon Zilis, drejtor i operacioneve dhe projekteve speciale për Neuralink, një nga kompanitë e Musk.

Babai i tij, 76-vjeçari Errol Musk, gjithashtu thuhet se kishte një fëmijë të dytë me njerkën e tij së fundmi dhe tha për The Sun se atij i është kërkuar të dhurojë spermën e tij në mënyrë që të riprodhojë më shumë njerëz si djali i tij.

Ndërkohë, Musk aktualisht është përfshirë në një betejë ligjore të diskutueshme me Twitter, pasi CEO i Tesla u tërhoq nga marrëveshja e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë platformën e mediave sociale.

Në një letër të paraqitur nga avokatët e tij, Musk pretendonte se Twitter tani kishte “përmbushur detyrimet e tij kontraktuale”, një pretendim që kompania e ka kundërshtuar dhe tani po e çon Musk në gjykatë.