Ka diçka që ndoshta nuk e kemi ditur deri dje dhe që e kemi bërë gabim. Bëhet fjalë për llumin e kafesë, që na ngel në fund të filxhanit e që kur e mbarojmë, e hedhim poshtë. Por, mesa duket e paskemi bërë gabim, pasi efektet e llumit të kafesë qenkan vërtet të pabesueshme, pas iajo gjen përdorim në shumë sfera të jetës sonë të përditshme. Ja cilat janë disa nga përdorimet e mrekullueshme të llumit të kafesë që na e bën jetën më të lehtë:

Heq aromën e keqe – Kafeja ka azot që ndihmon në largimin e aromave të këqija. Ju mund të bëni freskues portativ ajri nga çorape ose shami të vjetra dhe t’i vendosni në këpucë, sirtarë ose çantën e palestrës. Ju gjithashtu mund të vendosni pak kafe në një filxhan në frigorifer për të thithur aromat nga ushqimet e prishura ose me erë të keqe.

Lëmi i kafesë gjithashtu mund të ndihmojë në thithjen dhe largimin e aromave nga frigoriferi, çanta e palestrës ose këpucët me erë të keqe. Sipërfaqet që përmendëm mund t’i fërkoni duke marrë llumin e kafesë në dorë. Mund të mbani edhe llum kafeje pranë lavamanit dhe mund ta përdorni për të larë duart pasi të keni copëtuar hudhrat ose qepët.

Mban lulet të freskëta – Nëse dëshironi t’i mbani lulet tuaja pak më të freskëta, mund të provoni të derdhni kafe të holluar në ujin e luleve, kjo do t’i japë bimëve një nxitje. Ndoshta është për shkak të azotit, magnezit dhe kaliumit që gjenden në kafenë e zier, por mos shtoni kafe të koncentruar, ajo mund të jetë shumë acid.

Lufton dhe largon insektet – Kafeja përmban diterpene, të cilat mund të jenë toksike për insektet. Kjo është arsyeja pse ju mund të përdorni llum kafeje për të larguar mushkonjat, mizat e frutave, insektet dhe dëmtuesit e tjerë. Spërkatni llumin pranë zonave të ndenjëseve ose vendosni një filxhan me llum kafeje aty. Vendosni pak tokë rreth kërcellit për të mbajtur insektet larg bimëve tuaja, kjo do të krijojë një pengesë kundër insekteve si kërmijtë dhe kërmijtë.

Zbut mishin – Mishi përmban fibra muskulore dhe proteina që mund t’i japin atij një qëndrueshmëri të fortë. Acidi në kafe mund të ndihmojë në krijimin e një teksture më të butë dhe më të butë në mish dhe madje mund të përmirësojë shijen e tij. Përhapeni mishin me pak llum kafeje 2 orë para gatimit.

Përdoret si ngjyrosës – Nëse keni derdhur ndonjëherë kafe në një këmishë të bardhë, e dini se kafeja është në të vërtetë një njollë mjaft e fortë. Llumi i kafesë është një alternativë e shkëlqyer ndaj ngjyrave kimike të forta. Me fjalë të tjera, për shkak të kësaj strukture, ai mund të përdoret në procese të tilla si ngjyrosja.

Mbron kafshët nga pleshtat – Ashtu si insektet e tjera, pleshtat nuk e pëlqejnë kafenë. Prandaj, nëse keni një mace ose qen në shtëpi, mund t’i mbroni nga pleshtat duke i larë me llum kafeje. Po. Ka mjaft produkte për heqjen e pleshtave në treg. Por shumë prej tyre përmbajnë shumë kimikate dhe mund të shkaktojnë efekte anësore të padëshiruara.

Efektive në riparimin e mobilieve të vjetra – Mund të tingëllojë interesante, por ne sapo folëm për efektin ngjyrues të llumit të kafesë. Duke marrë parasysh këtë skenar përdorimi, mund të preferoni llum kafeje edhe në mobiliet që vizatohen në shtëpi dhe janë pothuajse në tonet e kafesë.

Pastron oxhakun – Oxhaku mund të jetë i vështirë për t’u pastruar pasi hiri mund të krijojë një re tymi, por llumi i kafesë mund ta parandalojë këtë. Kështu që lehtë mund të pastroni gjithçka pa teshtirë dhe kollitur.

Pastron tenxheret e tiganët – Struktura e llumit të kafesë është e përkryer për pastrimin e tenxhereve dhe tiganëve të vështirë për t’u pastruar. Vendosni disa llum mbi pandispan dhe lani tenxheren si zakonisht. Sigurohuni që ta lani mirë.