Francesco Acerbi ka përfunduar lëvizjen e tij te Interi, në huazim me një opsion për të blerë nga Lazio, pas javësh grindjesh dhe polemikash, por agjenti i tij siguron se nuk ka ‘asnjë shqetësim’ për një pritje të tensionuar nga tifozët.

Trajneri Simone Inzaghi ishte i vendosur të ribashkohej me ish-lojtarin e tij dhe vazhdimisht deklaroi në intervista dhe konferenca për shtyp gjatë ditëve të fundit se ai priste që një tjetër qendërmbrojtës të kompletonte skuadrën.

U sugjerua që presidenti i Interit, Steven Zhang, e kishte bllokuar marrëveshjen sepse nuk donte të rriste më tej faturën e pagave në San Siro. Megjithatë, Inzaghi fitoi dhe Acerbi kaloi testet mjekësore këtë pasdite, duke mbërritur në huazim me një opsion blerjeje në fund të sezonit.

Raportohet se Interi do të mbulojë të gjithë pagën e italianit për periudhën e huazimit. Kishte tension nga të gjitha kampet, sepse Acerbi u ndal efektivisht nga skuadra e Lazios pasi raporti i tij me ultrasit u përkeqësua pa u riparuar dhe ata kërkuan shitjen e tij.

Tifozët e Interit gjithashtu nuk ishin plotësisht të kënaqur me lëvizjen, pasi Acerbi u pa duke qeshur pasi një gabim i lejoi Milanit të mposhtte Lazion sezonin e kaluar, një rezultat që ishte vendimtar për garën e Scudettos.

Acerbi këmbënguli se ishte një e qeshur e tërbimit histerik më shumë se sa e kënaqësisë. “Nuk ka asnjë shqetësim se si do të pritet Acerbi, pasi ai dëshmoi se donte Interin”, siguroi agjenti Andrea Pastorello. “Ai e donte këtë lëvizje me gjithë forcën e tij. Edhe Inzaghi e donte atë dhe Francesco është shumë i lumtur”.