Faza e parë e Ligue 1 ka përfunduar me një “kampion dimri” befasues: Olympique Lyon. Gjithashtu, i habitshëm është “formacioni ideal” i kësaj pjese të kampionatit francez, që “France Football” ka publikuar; veçanërisht mungesa e disa prej yjeve mediatikë. As Mbappé dhe as Neymar nuk janë aty, por as Depay. Në këtë 11-she, të përftuar nga redaktorët e revistës së njohur sportive franceze, janë 4 lojtarë nga PSG: Marquinhos, Rafinha, Keylor Navas dhe Angel di María.

Prania e Rafinha, me katër asiste, dhe e Ben Arfa është e jashtëzakonshme, pasi ata kanë qenë në gjendje të luajnë vetëm 11 ndeshje. Tani, ish-lojtari i Valladolid duket se ka rilindur te Bordeaux me dy gola dhe katër pasime të sakta. Aguerd (Rennes), Romain Perraud (Brest), Lucas Paquetá (Lyon), Tino Kadewere (Lyon) dhe Burak Yilmaz (Lille) kompletojnë këtë top-formacion të fazës së parë në kampionatin francez. Ben Arfa, për kuriozitet, ka mesataren më të mirë në Ligue 1 (6.18) së bashku me Lucas Paquetá, i cili gjithashtu po kthehet në fokus pas një sezoni pa shumë rëndësi në Milano.