Miliona njerëz po pyesin se çfarë ndodhi në ato sekonda, gjatë ndërprerjes së ndeshjes PSG-Nantes në fushë. Pak para momentit të barazimit 1-1, një bisedë midis Leonardo dhe trajnerit të nikoqirëve. Për disa lajme të këqija, në lidhje me Angel Di Maria.

Pochettino në fakt u thirr nga Leonardo, që ndodhej në tribunë, me ish-trajnerin e Tottenham, i cili u largua nga fusha për të shkuar në dhomën e zhveshjes, i ndjekur nga menaxheri. Një mister, që i ka shtyrë shikuesit të pyesin pse ndodhi biseda dhe mini-arratisja e argjentinasit në brendësi të stadiumit.

I kthyer në fushë, Pochettino bëri një zëvendësim, duke futur Paredes në minutën e 62-të, për Di Maria. Ky i fundit vrapoi në dhomën e zhveshjes pa u kthyer në stol, duke shtuar dyshimet për atë që po ndodhte.

Frika e Pochettino për një problem personal u kthye në një problem të mundshëm në lidhje me Di Maria. Argjentinasi u largua shpejt jo vetëm nga fusha (i shoqëruar nga trajneri i tij, për t’i shpjeguar se çfarë kishte ndodhur), por edhe stadiumi. Në lot. Lajmet për një situatë serioze në lidhje me anëtarët e familjes pasuan njëri-tjetrin, deri në deklaratat e menaxherit Brazilian, në fund të ndeshjes.

Leonardo theksoi atë që kishte ndodhur gjatë ndeshjes PSG-Nantes. Di Maria ishte në të vërtetë viktimë e një grabitjeje në shtëpinë e tij. Në kohën e grabitjes me dhunë, familja e lojtarit ishte në shtëpi, e mbajtur peng nga banditët.

Përveç Di Maria, hajdutët, që i përkisnin të njëjtës bandë, kishin vepruar edhe kundër një lojtari tjetër të PSG. Sipas RMC, viktimë ishte edhe familja e Marquinhos, por në këtë rast grabitja kishte qenë më pak e dhunshme. Për pasojë, ish-mrojtësi i Romës u informua vetëm në fund të ndeshjes.

Pas ndeshjes kundër Nantes, Pochettino ndërhyri vetëm shkurtimisht në lidhje me humbjen e bujshme në shtëpi, kundër skuadrës së parafundit në renditje: “Grupi është shumë i shqetësuar, në dhomën e zhveshjes kemi biseduar për gjëra të tjera, përveç futbollit”.

Familja Di Maria kishte qenë tashmë viktimë e një grabitjeje në të kaluarën, në Manchester, kur argjentinasi po luante për United. Një traumë që kishte çuar pjesërisht në lamtumirën nga Premier League, rezultat i disa problemeve që lidhen me vitin e vetëm të mesfushorit në Britani.