Kënga e re nga Eminem, “From the D 2 The LBC” në bashkëpunim me Snoop Dogg, është publikuar. Kanë kaluar disa muaj nga performanca spektakolare në SuperBowl, e cila i pa ata protagonistë së bashku me Dr Dre, Kendrick Lamar, 50 Cent dhe Mary J. Blige, dhe të dy janë protagonistë të një kënge të re të shoqëruar gjithashtu nga një video me shije kinematografike.

“Ka kaluar shumë kohë para se të bashkohesha me mikun tim të vjetër Snoop Dogg… e dinit që duhej të bënim një film”, – thotë Eminem në rrjetet sociale për klipin e këngës me regji të James Larese.

Në video, reperi i Detroitit dhe ikona e hip-hop-it e Bregut Perëndimor janë transportuar në një ‘realitet alternativ’ të animuar, ku ata transformohen në majmunë. Atmosferat surreale dhe vizatimore janë mjedisi i një kënge shpërthyese dhe një bashkëpunimi të shumëpritur.

Eminem është një nga artistët që ka marrë më shumë certifikime gjatë karrierës së tij me miliona kopje të shitura të albumeve të tij dhe miliarda transmetime të grumbulluara.

Së fundmi ai ka publikuar këngën “The King & I”, këngën e pa publikuar që është pjesë e kolonës zanore të filmit “Elvis” së bashku me CeeLo Green.

Përveç kësaj, me rastin e 20 vjetorit të publikimit, Eminem publikoi versionin e zgjeruar të albumit të tij ikonik “The Eminem Show” muajin e kaluar.

Versioni luksoz përmban 18 këngë bonus (përfshirë B-side, performanca live, versione instrumentale dhe një këngë të papublikuar) dhe asnjëra prej tyre nuk është vënë ndonjëherë në dispozicion për shkarkim ose transmetim.

I publikuar më 26 maj 2002, ai debutoi në krye të Billboard 200, duke arritur shifra marramendëse me mbi 284,000 kopje të shitura në një ditë të vetme dhe duke u bërë i vetmi album në histori që ka arritur një gjë të tillë.

“The Eminem Show” ishte albumi më i shitur në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën në vitin 2002, duke shitur globalisht mbi 27 milionë kopje.

Përveç marrjes së çmimeve dhe nominimeve të shumta për “Albumi i Vitit” në edicionin e 45-të Grammy ku Eminem triumfoi në kategorinë “Albumi më i mirë Rap”, ndërsa kënga e tij shtatë herë Platinum “Without Me” fitoi si “videoja më e mirë muzikore”.