Big Brother VIP startoi sot dhe moderatorja Arbana Osmani, po prezanton një e nga një konkurrentët. Dy banoret e radhës, ishin Arjana Plakici dhe Kejvina Kthella.

Kejvina është një emër i njohur i showbizz-it shqiptar dhe është një nga vajzat që krijon gjithmonë lajm me daljet e saj publike. Gjithashtu, është edhe një modele shumë aktive në fushën e modës.

Ndërsa Arjana Plakici, vjen nga Kosova dhe është një emër më pak i njohur. Emri i saj i artit është Ari Blue dhe ka qenë tepër aktive së fundmi me projektet muzikore.

Të dyja gocat tërhoqën vëmendjen për paraqitjen e tyre dhe u komplimentuan menjëherë nga Arbana Osmani dhe nga publiku, gjithashtu edhe nga banorët e tjerë brenda shtëpisë.