Sot ju çojmë të zbuloni një vend të mrekullueshëm që duhet ta vizitoni patjetër, një vend plot me bukuri të jashtëzakonshme natyrore (dhe jo vetëm) që mund të befasojnë edhe udhëtarët më me përvojë: Bolivinë.

Bolivia, pse ta vizitoni

Jemi në Amerikën e Jugut dhe Bolivia, ende sot, është një nga vendet më autentike në botë. Vetëm kjo duhet të mjaftojë për t’ju shtyrë të mendoni për organizimin e një udhëtimi në këtë tokë të largët, por nëse nuk ju kemi bindur ende në rreshtat e ardhshëm do të gjeni bukë për dhëmbët tuaj.

Bolivia krenohet me një biodiversitet gjigant që varion nga pyjet e gjelbër deri te malet luksoze, deri te vullkanet e mrekullueshme. Në qytete nuk mungojnë pasuritë arkitekturore, si qendrat urbane plot sharm dhe interes kulturor. Pastaj hapësirat e saj të pafundme jeshile që kthehen në një parajsë të vërtetë për adhuruesit e ecjes.

Por Bolivia është gjithashtu një nga vendet më “të largëta” në Amerikë. Ashtu si Paraguai, në fakt, ajo është pa dalje në det. Por kjo nuk është e gjitha! Bolivia është gjithashtu vendi më indigjen që ekziston: ajo është e banuar nga rreth 60% e popullsisë me prejardhje të pastër vendase amerikane. Së fundi, Bolivia është e mbushur me rekorde botërore.

Çfarë duhet të shihni në Bolivi

Ne kurrë nuk do të jemi në gjendje t’ju tregojmë gjithçka që mund të shihni në Bolivi në një pjesë të vetme. Por pavarësisht kësaj ne kemi bërë një përzgjedhje të atraksioneve më përfaqësuese, ato gjëra që do t’i shihni një herë do t’ju joshin të vizitoni edhe më thellësisht një vend autentik dhe befasues si ky.

Salar de Uyuni

Të gjithë e kanë admiruar të paktën një herë në jetën e tyre një foto të madhështorëve Salar de Uyuni, kripërat më të mëdha në botë. Një vend ku është e pamundur të mos kesh përshtypje dhe ku qielli duket i pikturuar dhe shkrihet me horizontin.

Lagunat me ngjyra pothuajse të rreme shoqërojnë gejzerë spektakolar. Gjithçka në këto anë është vërtet surreale sepse duket sikur është zhytur në një det të bardhë, ose ndoshta në mes të reve. Nuk është e qartë pse secili prej nesh përjeton emocione dhe ndjesi të ndryshme kur jemi përballë Salar de Uyuni. Pavarësisht kësaj, e sigurt është se ky është një nga peizazhet më të pabesueshme në botë.

Liqeni Titicaca dhe Isla del Sol

Sa mitik aq edhe i jashtëzakonshëm: Liqeni Titicaca. Vetëm mendoni se ndodhet në një lartësi prej gati 4000 metrash. E vendosur në kufirin midis Bolivisë dhe Perusë, Isla del Sol qëndron me krenari në ujërat e saj, një nga monumentet më të mëdha natyrore dhe kulturore në të gjithë vendin.

Së bashku me Isla de la Luna, ai pret më shumë se 150 vendbanime të lashta të Inkave, por edhe limane të largëta dhe komunitete indigjene që kanë mbetur praktikisht të pandryshuara me kalimin e kohës.

Por gjëja që do t’ju habisë më shumë është magnetizmi që buron nga liqeni, deri në atë pikë sa nuk është për t’u habitur që shumë argumentojnë se qytetërimi i lashtë i Atlantidës lulëzoi këtu.

Potosi, qyteti më i lartë në botë

Bolivia është vendi i rekordeve. Pas hapësirës më të madhe të kripës në botë dhe një liqeni të vendosur në një lartësi prej gati 4000 metrash, ndodhet edhe ai që konsiderohet qyteti më i lartë në botë: Potosi, në 4090 metra mbi nivelin e detit.

Këtu, në shekujt e kaluar, ajo ishte e mbushur me argjend. Sot minierat janë joproduktive, por e kaluara është ende e evokuar nga eleganca e ndërtesave koloniale dhe kishave të ruajtura bukur.

Në këto pjesë ka edhe një muze shumë të rëndësishëm: Casa Nacional de la Moneda, e cila ofron një udhëtim ndjellës që shkon nga ngritja në rënie të një qyteti që dikur e quajti veten ‘zilia e mbretërve’.

Parku Kombëtar Madidi

Ka nga ata që e kanë treguar si një parajsë të vërtetë: Parku Kombëtar Madidi. Nuk është për t’u habitur: brenda këtij territori jetojnë 44% e specieve të gjitarëve që zënë Amerikën Veriore dhe Jugore, 38% e specieve të amfibëve tropikalë, pothuajse 1000 lloje zogjsh dhe specie më të mbrojtura nga çdo park tjetër në botë.

Një rekord i ri, pra, që ka të bëjë me një zonë të mrekullueshme të mbrojtur që shtrihet në një sipërfaqe prej gati 19,000 km², duke filluar nga majat e Andeve (që kalojnë 5000 metra mbi nivelin e detit), deri në pyjet fushore.

Rruga më e rrezikshme në botë

Po, e keni lexuar mirë: në Bolivi, më të guximshmit mund të ndjekin atë që konsiderohet madje si rruga më e rrezikshme në botë. Quhet Camino de los Yungas dhe është rruga e lashtë që të çon në rajonin e Los Yungas: 64 kilometra rrugë dheu dhe 3500 metra lartësi.

Gjëja më e pabesueshme është se duke ecur përgjatë saj zbulon kushte të kundërta klimatike: nga i ftohti i Altiplanos Bolivian deri te nxehtësia e lagësht e pyllit tropikal.

Në ditët e sotme nuk është më i rrezikshëm sa dikur, por vitet e kaluara ishte e famshme si një rrugë e ngushtë me dhe shumë e pjerrët, gremina të tmerrshme, mot me shi, dukshmëri të kufizuar dhe rënie gurësh.

La Paz, kryeqyteti më i lartë në botë

Një tjetër rekord për Bolivinë: ai i të paturit të kryeqytetit më të lartë në botë: La Paz. I vendosur gjithashtu në pothuajse 4000 metra mbi nivelin e detit, ai është një metropol i vërtetë, por që ruan ende të paprekur të gjithë të kaluarën e tij.

Ta zbulosh do të thotë të zhytesh në rrugica të bukura me kalldrëm dhe shtëpi të bukura koloniale. Ndër atraksionet që nuk duhen humbur është sigurisht Plaza Mayor de San Francisco me Bazilikën e saj madhështore të San Franceskos, e cila është gjithashtu më e vjetra në qytet.

Më pas Plaza Murillo ku bien në sy me gjithë hijeshinë e tyre Pallati Presidencial dhe Pallati i Kongresit Bolivian. Po aq të jashtëzakonshëm janë tregjet e tij si ai i las Brujas dhe Mercado Central Robert Rodriguez.

E para është më e vjetra, më e madhja dhe më e famshmja në qytet dhe është e mbushur me tezga që shesin erëza, produkte natyrore dhe punime artizanale. E dyta, nga ana tjetër, ofron një larmi më të madhe produktesh të kuzhinës tipike vendase.

Me pak fjalë, Bolivia është një vend plot me mrekulli të jashtëzakonshme natyrore që variojnë nga pyjet tropikale te rezervatet, duke kaluar nëpër parqe që shtrihen në shkretëtira dhe më pas përfundojnë mes bukurive të liqeneve dhe lagunave. Një vend që mbetet ende i vërtetë, i paprekur dhe për të udhëtuar është shumë befasues për turistët nga kudo në botë.