“Chelsea është në bisedime të avancuara me RB Leipzig për të nënshkruar me Joško Gvardiol! Marrëveshja do të kompletohej tani, por me Gvardiol që qëndron në RB Leipzig, ai do t’i bashkohej Chelseat në qershor 2023. Propozimi zyrtar u dorëzua sot rreth 90 milionë euro. Negociatat janë në vazhdim nga ana e klubeve”

Lajmi i fundit eshte ky dhe eshte totalisht befasues! E jep Fabrizio Romano, eksperti i merkatos. Joško Gvardiol lindur më 23 janar 2002 është një futbollist profesionist kroat që luan si mbrojtës për klubin e Bundesligës RB Leipzig dhe ekipin kombëtar të Kroacisë.

Gvardiol filloi të luante futboll në moshën shtatë vjeçare kur babai i tij Tihomir, dikur një lojtar amator në vendlindjen e tij Novigrad, e çoi në Trešnjevka. Ndërsa ishte atje, ai u pa nga Lokomotiva dhe Zagrebi; megjithatë, në momentin e fundit ai mori një ofertë nga Dinamo e Zagrebit, të cilën familja e tij e pranoi.

Fillimisht, ai luajti si mbrojtës i majtë ose mesfushor qendror derisa trajneri i akademisë së Dinamos, Dalibor Poldrugač e transferoi atë në pozicionin e qendërmbrojtësit. Menjëherë pas kësaj, Gvardiol filloi të tërheqë interes nga klube të shquara evropiane, duke përfshirë Manchester City, Lille, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Bayern Munich, Ajax, Inter dhe Roma.

Ai luajti një rol kyç në sezonin 2018–19 të Dinamos në Ligën Rinore të UEFA-s, ku ata arritën në çerekfinale përpara se të humbnin 4–2 nga Chelsea në një penallti. Pasi u impresionua nga paraqitjet e tij për ekipet e të rinjve, trajneri i Dinamos, Nenad Bjelica, thirri Gvardiolin në ekipin e të moshuarve për ndeshjet parasezonale në Slloveni në verën e vitit 2019. Më 2 korrik, ai shënoi në një fitore miqësore 2–0 ndaj Austria Klagenfurt.  Më 10 tetor 2019, ai u përfshi në listën e gjeneratës tjetër të The Guardian.

Më 26 gusht, në ndeshjen kualifikuese të Champions League kundër CFR Cluj, Gvardiol hyri në vend të Mario Gavranović në minutën e 54-të pas kartonit të kuq të Kévin Théophile-Catherine. Loja çoi në një gjuajtje penallti, me Gvardiol që e ktheu me sukses përpjekjen e tij, pasi Dinamo fitoi 6–5 dhe kaloi në raundin e tretë kualifikues.

Në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit, media raportoi për interesimin e skuadrës së sapo promovuar në Premier League, Leeds United, menaxheri i së cilës Marcelo Bielsa ofroi 22 milionë euro për të nënshkruar me 18-vjeçarin; megjithatë; , Gvardiol refuzoi ofertën dhe zgjodhi të qëndronte në Prva HNL dhe të zhvillohej më tej.

Më 16 shtator, në një ndeshje kualifikuese të Ligës së Kampionëve kundër Ferencváros, Gvardiol bëri një gabim që çoi në golin e fitores së Myrto Uzuni për 2–1, pasi kampionët hungarez e eliminuan Dinamon në play-offin e Europa League.

Megjithatë, më 28 shtator, u njoftua se Gvardiol nënshkroi për klubin e Bundesligës RB Leipzig në një kontratë pesëvjeçare për 16 milionë euro, plus shtesa të ndryshme. Tarifa ishte më e larta e paguar ndonjëherë për një adoleshent kroat dhe e treta më e paguar ndonjëherë për një mbrojtës kroat, vetëm pas Dejan Lovren dhe Duje Ćaleta-Car.