Një Inter i madh i afrohet një fitoreje të bujshme, por në fund largohet nga fusha e Barcelonës me një 3-3 sa floriri. Këto janë përshtypjet e para për rezultatin e ndeshjes në Camp Nou, të shprehura nga trajneri zikalter, Simone Inzaghi për Prime Video:

“I përgëzova djemtë, bëmë një ndeshje të shkëlqyer kundër një kundërshtari me vlerë të madhe. Kemi krijuar shumë, duke vuajtur të gjithë. Së bashku, ne mund ta kishim mbyllur grupin dy raunde të lira, shpresojmë t’u japim tifozëve këtë kënaqësi me Viktoria Plzen. Ne duhej të kishim guxim dhe nuk hoqëm kurrë lojën, krijuam shumë dhe pësuam golin në pjesën e parë Unë thashë që djemtë të jenë të qetë sepse e dija që do të krijonim shumë”.

Një mesazh i bukur mbërriti sot, duke i ftuar djemtë të shkojnë dhe të fitojnë lojën. “Reflektimi im ishte për shkak të dy sulmuesve në dispozicion, përndryshe nuk do ta kisha menduar. Lautaro dhe Dzeko na ndihmuan shumë për këtë barazim që mund të ishte një fitore, tani kemi këtë mundësi për të shkuar në raundin e dytë në grupi më i vështirë”.

A prisni një San Siro të plotë me Viktoria Plzen? “Nuk kam asnjë dyshim, unë kam qenë këtu për 15 muaj dhe tifozët kanë qenë gjithmonë me ne për 15 muaj. Por së pari duhet të mendojmë për sfidat kundër Salernitanës dhe Fiorentinës”.

A ka keqardhje? “Po, për atë që krijuam fitoren do ta kishim mbyllur diskutimin dy ndeshje përpara. E përgëzova ekipin sepse patëm një ndeshje të madhe vrapimi dhe vendosmërie, Barcelona është një ekip shumë i fortë”.

Sot duhet të festojmë historinë, a mund të jetë një pikë kthese? “Ne patëm një lojë të mrekullueshme, donim të fitonim duke bërë histori sepse Interi nuk kishte fituar kurrë këtu. Tani na mungon hapi i fundit para tifozëve tanë kundër Viktorias, por së pari është kampionati. Mund të jetë pika kthese, por ne humbasë. hapi i fundit. Duam t’i japim kualifikimin tifozëve për të dytin vit radhazi.”

Interi e ka anuluar taktikisht Pedrin, a është ky çelësi? “Barça është një ekip i madh, por problemi i Barcelonës është se ata gjetën Interin. Ne luajtëm mirë teknikisht, veçanërisht në pjesën e dytë, duke ia sjellë topin sulmuesve në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Interi befasoi Barcelonën dhe të gjithë, a mendonim se do të mbylleshit në mbrojtje? “Ne e luajtëm hapur, në prag kisha menduar të hiqja dorë nga një nga dy sulmuesit, por atëherë do t’i kisha dërguar një sinjal të gabuar ekipit. Dzeko dhe Lautaro ishin shumë të mirë, ne kemi një lojë më të mirë se në San Siro. I kufizuam në grup dhe me agresion”.

Çfarë do t’i thotë Asllanit? “Nuk kam arsye për hakmarrje, e di rrugën time dhe punën që kam bërë, këtu në Spanjë do ta vlerësojnë. Ata do ta mbajnë mend Interin për një kohë të gjatë, hapi i fundit mungon por së pari është kampionati”.

Dy ndeshje të vështira me Barcelonën pas sfidave të vështira në Evropë vitin e kaluar. “Ne u takuam me Liverpoolin në 1/16, Realin në grup në të parën dhe të gjashtën. Kemi luajtur lojëra të mira me Barcelonën, jemi në një pozicion të mirë”.