Pas humbjes së keqe në “San Siro” me Interin, bardhezinjtë ngrihen dhe fitojnë Superkupën e Italisë, duke mundur Napolin. Andrea Pirlo, fitues i trofeut të tij të parë si trajner. Në “Rai”, trajneri nga Brescia ka prekur pakënaqësitë, pas disfatës kundër zikaltërve, duke gëzuar triumfin e Reggio Emilia: “Është një gëzim i madh. Ngritja e trofeut të parë si trajner është diçka ndryshe, madje edhe më shumë sesa si lojtar, sepse je në krye të një ekipi të rëndësishëm dhe një klubi historik. Ishte e rëndësishme të fitonim, sidomos pas disfatës kundër Interit. Na u desh të tregojmë krenarinë tonë. Ne nuk jemi ata që patë në Milano, kemi dashur ta provojmë këtë. Kur hyni në fushë kështu, është më lehtë ta marrësh fitoren në shtëpi. Gattuso? Më vjen keq për të, por unë e marr Kupën në shtëpi”.

Pirlo siguron që projekti është i mirë: “Ne jemi duke u përpjekur të vazhdojmë këtë ide të lojës, por kemi lojtarë të humbur për shkak të dëmtimit ose fajit të pandemisë”. Trajneri i Juventusit tregon gjoksin, jo shpinën karshi kritikave: “Është e lehtë të të marrin dhe të të heqin menjëherë si trajner. Unë kam jetuar një karrierë të gjatë, gjithashtu e përbërë nga ulje dhe ngritje, punoj çdo ditë. Kam një ekip të fortë, një klub të fortë dhe punoj me idetë që kam në mendje. Nëse mendoj se jam i bezdisshëm? Kur stërvitni Juventusin, asgjë nuk është normale. Rezultatet do të flasin për mua dhe për ekipin. Maestro i ri? Pas disa vitesh do të jemi në gjendje ta themi…”

Trajneri bardhezi pati falënderime për Cuadrado dhe Arthur: “Për fat të mirë, Juan ishte asimptomatik dhe në shtëpi punoi mirë. Ne menduam se do të zgjaste më pak, por në vend të kësaj luajti deri në minutën e 95-të. Urime. Arthur erdhi nga pasiviteti me Barcelonën, ​​pastaj u aktivizua dhe mori një goditje të tmerrshme kundër Atalantës. Sonte vërtetoi vlerat e tij, e përshëndes”. Më në fund, një shaka në lidhje me Mandzukic, ish-partnerin e Pirlos, i cili sapo është bashkuar me Milanin: “Mendoj se palët bënë një marrëveshje të mirë. Milani mori një lojtar me karakteristika të përcaktuara, që mund të bëjë mirë”.