Kështjella e Roman Abramovich me vlerë 98 milionë dollarë u sekuestrua nga policia franceze si pjesë e një goditjeje ndaj aseteve të miliarderit – raportoi Le Parisien. Ministria e ekonomisë dhe financave e Francës tha të mërkurën se kishte sekuestruar gjithsej 33 prona, katër jahte dhe gjashtë helikopterë në pronësi të oligarkëve të sanksionuar, sipas Le Parisien. Ministria e referoi Insajderin në listën e aseteve të ngrira.

“Janë 33 prona që janë ngrirë, duke përfshirë një duzinë që i përkasin Roman Abramovich,” tha një burim i ministrisë franceze të financave, cituar në botimet në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë The Mirror dhe The Daily Mail. Një nga pronat ishte Château de la Crow, e cila është në pronësi të Abramovich dhe ndodhet në qytetin e Cap d’Antibes, një qytet turistik midis Kanës dhe Nisë në Rivierën Franceze, sipas Le Parisien.

Miliarderi shpenzoi rreth 100 milionë euro (109 milionë dollarë) për punën për të restauruar vilën luksoze, raportoi Le Parisien. Agjentët lokalë të pronave i thanë The Mirror se vila vlerësohet të jetë rreth 90 milionë paund (98 milionë dollarë) dhe krenohet me një pishinë 15 metra në çati, një palestër dhe një kinema në bodrum.

Château de la Crow, e ndërtuar në vitet 1920, thuhet se ishte dhënë me qira nga Mbreti Eduard VIII i Mbretërisë së Bashkuar përpara Luftës së Dytë Botërore. Të gjitha pasuritë që Franca ka sekuestruar së fundmi arrijnë në më shumë se 25 milionë euro (27 milionë dollarë), tha burimi i ministrisë franceze të financave, cituar në The Mirror dhe The Daily Mail.

“Kjo është e gjitha pjesë e programit të sanksioneve që po vendosen kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë”, shtoi burimi. Disa nga pronat e oligarkëve ndodhen në qytete piktoreske franceze, duke përfshirë Saint-Tropez, Antibes, Cannes, Le Lavandou, Saint-Jean-Cap-Ferrat dhe Méribel, raportoi Le Parisien. Lajmi vjen pasi qeveria e Jersey ngriu më shumë se 7 miliardë dollarë asete të dyshuara se ishin të lidhura me Abramovich.